Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Diyarbakır’da yağışlı hava

Diyarbakır’da yağışlı hava

10 Kasım 2012 Cumartesi 23:17
Diyarbakır’da sabah saatlerinden itibaren başlayan ve 4 gün sürecek yağışlı havanın kenti olumsuz etkilememesi için Büyükşehir ve ilçe belediyeleri teyakkuza geçti....

Meteoroloji 15. Bölge müdürlüğü tarafından yapılan açıklamaya göre Diyarbakır’da 4 gün boyunca yağışlı havanın hakim olacağı uyarısında bulunuldu. Bu uyarıya paralel olarak; Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerinden oluşan Afet Koordinasyon Merkezi kentin olumsuz etkilenmemesi için harekete geçti.

Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı bünyesinde  ilçe belediyeleri ile koordinasyon halinde yağışlardan zarar görülmemesi için tedbirler alındı. 100 motorpomp ile yaklaşık 300 kişilik personel su baskınlarına karşı 24 saat kesintisiz çalışma yürütüyor. Büyükşehir Belediyesi Trafik Zabıta Birimi kentin Seyrantepe ve Alipınar  köprüleri gibi kritik noktalarında araçların yolda kalmaması için çekicilerle müdahale edecek.

DİSKİ Genel Müdürlüğü 13 vidanjör ve personeliyle kanalların ve ızgaraların açık tutulması için çalışma yürütürken,Çevre Koruma Daire Başkanlığı ekipleri  de kentin temizliği ve ızgaraların tıkanmaması için vardiya sistemi uygulamasıyla 24 saat esaslı çalışma başlattı.

Konuya ilişkin açıklama yapan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Fahrettin Çağdaş, özellikle sürücülerin araçlarını park ederken ızgaraların kapanmaması için dikkat etmeleri konusunda uyarıda bulundu. Çağdaş, ayrıca çöplerin belediyelerin belirlediği saatlerde poşetlenerek dışarı bırakılmasını isterken, zemin kattaki mesken ve işyerlerinin kanal sistemlerinde çek valf kullanmalarını önererek, “İskan ruhsatına aykırı olarak zemin kattaki ticarethane ve meskenlerin daha duyarlı olmaları gerekli” diye konuştu.  

Yurttaşlar su baskınlarına karşı 153 Alo Zabıta, 110 İtfaiye ve 185 DİSKİ hatlarını arayabilecek.

 

Diğer Haberler