Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Diyarbakır’da YDGM’li Öğrencilerin 4. Duruşması

Diyarbakır’da YDGM’li Öğrencilerin 4. Duruşması

05 Nisan 2012 Perşembe 18:33
Verilen aranın ardından sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar veren mahkeme heyeti, duruşmayı 31 Mayıs tarihine erteledi.

"KCK Gençlik Yapılanması" adı altında haklarında dava açılan YDGM üyesi 14 üniversite öğrencisinin yargılandığı davada konuşan Av. Servet Özen, YDGM'nin illegal gösterilerek, üyelerinin polis tarafından teşhir edildiğini belirtti. Özen, "BDP'nin Gençlik Meclisi'ni tasfiye etmek için kolluk kuvvetleri tarafından oluşturulan bir komplo olmadığını kim söyleyebilir?" diye sordu.

"KCK Gençlik Yapılanması" iddiasıyla haklarında dava açılan Yurtsever Demokratik Gençlik Meclisi (YDGM) üyesi 14 üniversite öğrencisinin yargılandığı davanın 4'ncü duruşması Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. 7 yıldan 15 yıla kadar hapis istemi ile haklarında dava açılan 14 öğrencinin hazır bulunduğu duruşmayı çok sayıda sanık yakını izledi. 2 gizli tanığın ifadesi ile e-posta yazışmalarının delil olarak gösterildiği iddianameye ilişkin sanıkların Kürtçe savunması mahkeme tarafından kabul edilmedi. Sanıkların CMK'nun 100/3 maddesi gereği tutukluluk hallerinin devamına ilişkin iddia makamının talebine sanık müdafileri itiraz etti.

‘İDDİALAR SOYUT’

İddia makamının esas hakkındaki mütalaasına karşın sanık müdafilerinden Av. Servet Özen, dosyada mevcut olan gizli tanık beyanlarının tamamen soyut iddialardan oluştuğunu delil olduğu iddia edilen hususları besleyen yan delillerin ise bulunmadığına işaret etti. "KCK Gençlik Yapılanması" ve "Öz Savunma Birlikleri (ÖSB)" üye oldukları iddia edilen sanıkların tamamının BDP'nin YDGM Meclis üyesi olduğuna belirten Özen, YDGM'nin illegal gösterilerek, üyelerinin polis tarafından teşhir edildiğini belirtti.

BDP GENÇLİK MECLİSİ TASFİYE ETME KOMPLOSU

İnternet ortamındaki yazışmalar ile ilgili iddialara değinen Özen, "Ergenekon davasında ortaya çıkmadı mı? Deliler sonradan yaratılmadı mı? Sonradan bu e-maillerin kolluk tarafından gönderilmediğini kim söyleyebilir. BDP'nin Gençlik Meclisi'ni tasfiye etmek için kolluk kuvvetleri tarafından oluşturulan bir komplo olmadığını kim söyleyebilir? Gizli tanık beyanında 'Gizli yapılanma' diye iddia edilen kişilerden hangisinin evinde bomba bulundu? Bırakın bombayı bir tane çakı dahi yakalanmamıştır. Bu bir siyasal parti operasyonudur" diye konuştu.

Verilen aranın ardından sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar veren mahkeme heyeti, duruşmayı 31 Mayıs tarihine erteledi.  ANF

Diğer Haberler