Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Diyarbakır’daki 40 STK’dan ”Evet”

Diyarbakır'daki 40 STK'dan "Evet"

02 Eylül 2010 Perşembe 14:26
Bölgede Faaliyet Gösteren 40 STK, 12 Eylül'deki referandumda "evet" diyeceklerini açıkladılar.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde Faaliyet Gösteren 40 STK, 12 Eylül'de yapılacak olan halk oylamasıyla ilgili basın açıklaması yaparak, Kürt sorunu, başörtüsü ve inanç özgürlüğü gibi birçok önemli konudaki eksik ve yetersizliklerine rağmen referandumda "evet" diyeceklerini açıkladılar.

DİYARBAKIR - Aralarında Memur Sen, İlim Der, Şura Der, Yeni ihya Der, Cami – Der, Sahabe Der ve Hür Der gibi derneklerin bulunduğu 40 STK, 12 Eylül'de yapılacak olan referandum ile ilgili Diyarbakır ACZ plaza önünde saat: 11.00'de bir araya gelerek ortak basın açıklaması yaptı. STK'lar, eksikliklerine ve yetersizliklerine rağmen Anayasa değişik paketinin olumlu yönde bir adım olduğuna dikkat çekerek, oylarının rengi “evet” olacağını açıkladılar.

Kaos Ortamından En Fazla Bölge İnsanı Zarar Gördü

Katılımcı STK'lar adına basın açıklamasını okuyan Mehmet Ali Sabaz, yıllardır bölgemizde süre gelen çatışma ve şiddet olayları nedeniyle oluşan kaos ortamından en fazla bölge insanının zarar gördüğünü ifade ederek, “binlerce insanımız hayatını kaybetmiş, çocuklarımız yetim kalmış, köylerimiz boşaltılmış, evlerimiz yakılıp yıkılmıştır. Bu kaotik ortamda ateş düştüğü yeri yakmıştır, telafisi mümkün olmayan zararlar meydana gelmiştir. Bu acıları yaşamış bölge halkı olarak çekimser kalmanın ve hayır demenin haklı bir gerekçesi olamaz.” diye konuştu.

Hakların Adil Bir Şekilde Kullanılacağı Anayasa Herkesin Ortak Arzusudur

Yıllardır sürüncemede bırakılan tüm siyasi partilerin ortak arzusu olan anayasa değişikliği kısmi de olsa 12 Eylül'de milletin iradesine sunulacağını belirten Sabaz sözlerini şöyle sürdürdü, “Mevcut anayasanın toplumsal değişimler karşısında yetersiz kaldığı insan haklarını sınırlayıcı maddeler ihtiva ettiği ve acilen değiştirilmesi gerektiği konusunda hemfikiriz. Toplumu oluşturan tüm bireylerin eşit, özgür ve adil bir şekilde haklarını kullanabileceği bir anayasa herkesin ortak arzusudur.”

Aşağıdaki Gerekçelerden Dolayı 'Evet' Diyoruz

Kürt sorunu, başörtüsü ve inanç özgürlüğü gibi birçok önemli konudaki yetersizliklerine rağmen referandumda aşağıdaki gerekçelerle “evet” diyeceklerini açıklayan Sabaz, gerekçeleri şöyle sırladı;
 — Daha özgür ve yaşanabilir bir ülke için,
— Her türlü vesayetçi anlayışın kalkması için,
— Şeffaf ve denetime açık bir devlet anlayışı için,
— Çocuklarımıza ve gençlerimize daha güzel bir gelecek bırakmak için,
— Faili meçhul cinayetler, asit kuyuları, köy boşaltmaları, akan kanın durması için,

Tüm Halkımızı 'Evet' Demeye Çağırıyoruz

Sabaz, Cunta anayasasının, siyaset ve halk idaresi üzerine yerleştirdiği vesayet sistemlerine son vereceğinden dolayı İslami ve insani hak ve özgürlüklerin gelişiminden yana olan sivil toplum kuruluşları olarak eksikliklerine ve yetersizliklerine rağmen 12 Eylül 2010 tarihinde yapılacak olan referanduma tüm halkı “evet” demeye çağırdıklarını sözlerine ekledi.

Destekleyen STK'lar

Anadolu Gençlik Derneği, Ay-der, Bağı Var-Der, Bayındır Memur-sen, Eğitim-Bir-Sen, Bem-Bir-Sen, Birlik Haber Sen. Büro-Memur-Sen, Cami-Der, Can Suyu, Dicle Fırat Diyalog Grubu, Di-Der, Din-Bir-Sen, Diyanet-sen, Diyarbakır İnsani Yardım Derneği, Düşünce ve İnşa Hareketi, Emekli-Bir-Sen. Enerji-Bir-sen, Gönül köprüsü, Hayat Der, Hu-Der, Hür Der. İkra Der, İlim Der, İlim ve Ahlak, İmam-Hatip Der, İnsan ve Erdem, İrşad Der, Köy-Der, Kültür Memur-Sen, Memur-Sen, Sağlık-Sen. Sahabe-Der, Şefkat-Der, Şura der, Toç-Bir-Sen, Ulaştırma Memur-Sen, Yeni İhya Der, Diyarbakır Ensar Vakfı, ÖĞ-Der ve İmam-Hatip Yardımlaşma Dayanışma Derneği.

(M. Salih Keskin – İLKHA)

Diğer Haberler