Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Diyarbakır’daki Memur Eylemlerinde Hükümete Ortak Tepki

Diyarbakır'daki Memur Eylemlerinde Hükümete Ortak Tepki

25 Mayıs 2012 Cuma 07:14
KESK ve Memur-Sen üyesi kamu çalışanları, alınan ve daha önceden ilan edilen karar gereği, Diyarbakır dâhil ülke genelinde bir günlük greve gitti.

Dağkapı Meydanı, bu kez emekçilerin ücret protestosuna ev sahipliği yaptı;

Yaklaşık 4,5 milyon emekçi memuru ilgilendiren toplu sözleşme görüşmelerinde sendikalar ile hükümet arasında beklenen anlaşma sağlanamayınca, KESK ve Memur-Sen üyesi kamu çalışanları, alınan ve daha önceden ilan edilen karar gereği dün, Diyarbakır dâhil ülke genelinde bir günlük greve gitti.

Toplu sözleşme görüşmelerinde AKP Hükümeti'nin sunduğu sefalet zammına karşı emekçiler grevde. Hastaneler, okullar, vergi daireleri ile diğer kamu kurumlarının yanı sırada, toplu taşımada çalışan emekçiler dün hizmet üretmeyerek sokaklara çıktı. Diyarbakır’daki eylemin mekânı Dağkapı Meydanı oldu.

Dört koldan Dağkapı’ya yürüdüler

Diyarbakır’daki eyleme katılan emekçiler, öğlen saatlerinde dört koldan Dağkapı Meydanı’na yürüyerek, burada birleştiler.

Günün ilk eylemi Diyarbakır Gar’ında yapıldı. Gar’da çalışan Memur-Sen ve KESK’e bağlı sendikalar iş bırakınca tren seferleri durdu. Memur-Sen İl Başkanlığı, eylem yapılan kamu kurumunun önünde kitlesel bir açıklama yaptı. Memur-Sen’e bağlı sendika başkan, yönetici ve üyelerinin katıldığı açıklamada Memur-Sen İl Başkanı ve Sağlık-Sen Şube Başkanı Aziz Aslan, bir konuşma yaptı. Aslan, 2012-2013 Kamu görevlileri toplu sözleşme görüşmeleri, Kamu İşveren Heyeti ile kamu görevlileri arasında gerçekleşmiş ve anlaşmazlıkla sonuçlandığını hatırlatarak, “Hükümetin yüzde 3,5+yüzde 4 zam teklifinin sorun çözme ve kamu görevlilerinin haklarını koruma ve geliştirme endeksli bir yaklaşım için olmadığını, aksine teklifleri reddetme anlayışı üzerine politika geliştirdiğini göstermektedir” dedi.

Zam teklifi komiktir

Kamu İşveren Heyeti’nin, hizmet kollarına ilişkin görüşmelerde takındığı “benim dediğim olur” dayatmasını, genel toplu sözleşme görüşmelerinde de sürdürdüğüne işaret eden Aslan, “Maalesef ekonomik büyümede dünya ikincisi, Avrupa birincisi olduk’, ‘ekonomik gelişmede Avrupa’ya örnek ülke durumundayız’ diyen Hükümetin, Kamu İşveren Heyeti aracılığıyla kamu görevlilerine önerilen 2012 yılı için yüzde 3,5+4, 2013 yılı için yüzde 3+yüzde 3 zam teklifi komiktir. Komik olduğu kadar da Türkiye ekonomik gerçeklerini yansıtmamaktadır. Büyük Memur-Sen ailesinin bırakın bu teklifini kabul etmesini, ciddiye bile alıp değerlendirmesi bile mümkün değildir. Bu çerçevede 4,5 milyon kamu emekçisine reva görülen bu teklif karşısında üretim ve örgütlenmeden gelen gücümüzü, alanlarda hissedeceklerdir” şeklinde konuştu.

Memur-Sen’e eleştiri

Diyarbakır Gar’ında KESK’e bağlı Birleşik Taşımacılık Sendikası (BTS)’nin eylemi de vardı. Burada bir açıklama yapan BTS üyesi Veysel Özhekti, Memur-Sen’in yaptığı eylemi eleştirerek, samimi olmadıklarını savundu. Özhekti, Memur-Sen’in Ankara’da Hızlı trenleri çalıştırarak, grev kırıcılığı yaptığını iddia etti.

Eğitim Bir-Sen’liler de yürüdü

Memur-Sen’e bağlı Eğitim Bir-Sen üyeleri de Ofis Ekinciler Caddesi üzerinde basın açıklaması yaparak, sendika binası önüne kadar sloganlarla yürüyüş yaptı. Ekinciler Caddesi üzerinde Eğitim Bir-Sen Diyarbakır Şube Başkanı Yunus Memiş bir açıklama yaparak, “Mağduriyetlerle değil insanca yaşamak istiyoruz” dedi. Memiş, Toplu sözleşme masasında ek ödeme mağduriyetlerinin giderilmesini, yüzdelik zam ve diğer toplu sözleşme tekliflerinin karşılanmamasını kabul etmediklerini söyledi. Memiş, AKP Hükümetinin tavrını eleştirerek “Hükümetin bu tavrını not ediyoruz. Zamanı geldiğinde hesabını nasıl soracağımızı göreceksiniz.” diye konuştu.

KESK’liler yürüdü

KESK’e bağlı sendikalar ise Dağkapı Meydanı’na dört koldan yürüyüş düzenledi. Diyarbakır Gar’ından, Dağkapı Meydanı’na yürüyen BTS üyeleri, ilk eylem kolunu oluşturdu.İkinci eylem kolunu ise Tüm Bel-sen üyeleri oluşturdu. Tüm Bel-Sen üyeleri Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi önünde bir araya geldi. Halaylar çeken belediye emekçileri burada bir basın açıklaması yaptıktan sonra Dağkapı Meydanı’na yürüdü.

Tutuklamaların ardı arkası kesilmiyor

Tüm Bel-Sen Diyarbakır Şube Başkanı Medeni Alpkaya, emekçilere yönelik adli, idari soruşturmalar, cezalar, gözaltılar, tutuklamaların ardı arkasının kesilmediğini ileri sürerek, şöyle dedi:

“Bir yandan baskılar geliştirilirken diğer taraftan da emekçiler ekonomi-politikle açlıkla terbiye edilmek istenmektedir. Emekçiler kapıkulu askere olmadıklarını, evet efendimci memur hiç olmadıklarını ve olmayacaklarını 90’lı yıllarda sonra başlayan fiili meşru mücadele geleneğinde ortaya koydular. İşte AKP’nin sözde özgürlükler anlayışı budur.”

AKP Hükümetinin açıkladığı ekonomik rakamları eleştiren Alpkaya “Yüzde 3,5+4’ü alaycı, küçümseyici ve son derece ciddiyetsiz olarak değerlendirmekteyiz. Sefalet ücretine hayır diyor insanca yaşayacak bir hayat standardına evet diyoruz.” diye konuştu.

SGK önünde davul zurnalı protesto

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) önünde toplanan BES üyeleri buradan Dağkapı Meydanı’na yürüdü. Sağlık emekçileri ise Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde bir araya gelerek Dağkapı Meydanı’na doğru yürüyüşe geçtiler. Hastanelerde, Acil Servis dışında hiçbir serviste hizmet verilmedi.

3 eğitimci yaralandı

Eğitim-Sen Diyarbakır Şube binası önünde bir araya gelen yüzlerce eğitim emekçisi Dağkapı meydanına yürümek istedi. Polis, panzerle yolu kapatarak yürüyüşe izin vermedi. Yapılan görüşmeler sonrası kurulan barikat kaldırıldı ve yürüyüş sloganlarla başladı. Eğitim emekçileri Büyükşehir Belediyesi önüne geldiğinde polisin biber gazlı ve coplu müdahalesi oldu. Polisin müdahalesi sonrası 3 eğitim emekçisi yaralanarak hastaneye kaldırıldı. Eylemci eğitimciler, daha sonra sloganlar eşliğinde Dağkapı Meydanı’na yürüdü.

Binlerce emekçi katıldı

Dağkapı Meydanı’ndaki eyleme KESK, DİSK/Genel-İş, Dev Sağlık-İş, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP), EMEP, Partizan, TKP, TMMOB üyeleri katıldı. Burada pankartlarla AKP Hükümetinin memura reva gördüğü zam protesto edildi.

KESK dönem sözcüsü ve ESM Diyarbakır Şube Başkanı Alican Çetinkaya, 12 Eylül 2010 referandumu öncesinde kamu emekçilerine ‘artık sizler de toplu sözleşme yapacaksınız, haklarınızı koruyacaksınız’ diyenlerin, her zaman olduğu gibi sözlerinde durmadığını söyledi. Grev hakkının olmadığı ve son kararın hükümet tarafından verildiği bir toplu pazarlık sisteminin dünyanın hiçbir yerinde bulunmadığını belirten Çetinkaya, sendikaları ve kamu emekçilerin yok sayan bu sistemde başlatılan görüşmelerde hükümetin dalga geçercesine 4,5 milyon kamu emekçisine ve emekliye, 2012 yılı için yüzde 3+3, 2013 yılı için ise yüzde 2+3 maaş zammının teklif ettiğini kaydetti.

Milyonlarca kişi ile dalga geçildi

Görüşmelerin son gününde, ‘sadaka teklifine’ birkaç kuruş daha eklendiğini aktaran Çetinkaya, “Hükümet 2012 teklifini yüzde 3,5+4 2013 teklifini de yüzde 3+3 olarak yenilemiştir. Milyonlarca insanla dalga geçen teklifini ‘bütçe olanakları bu kadar mali disiplini bozamayız’ diyerek savunan hükümetin ileri sürdüğü gerekçe kesinlikle gerçeği yansıtmamaktadır. Milletvekillerine bir gecede yüzde 70 zam yapılırken bütçe olanakları sınırlı değil miydi? Emekçilere gelince bütçesinin olmadığını söyleyen hükümet söz konusu savaş olunca bütçede sınır tanımamaktadır. Tüm emekçileri, işçileri, haklımızı, yoksulluğun, sefaletin, baskıların karanlık dünyasına karşı mücadele içinde birleşmeye ve geleceğimize sahip çıkmaya çağırıyoruz” dedi.

Toplu iş sözleşmesini eleştirdi

Ardından konuşan SES Genel Başkanı Çetin Erdolu’da, KESK’li tutukluları selamlayarak başladığı konuşmasında, AKP Hükümetinin toplu iş sözleşmesi teklifini eleştirdi.

BDP Diyarbakır İl eş Başkanı Zübeyde Zümrüt ise, kamu emekçilerinin eylemini selamladığını belirterek, AKP’nin emekçilere yaklaşımının ancak bu kadar olacağını kaydetti. Zümrüt, AKP Hükümetinin bütçenin büyük bir kısmını bölgeye gönderdiğinin altığı çizerek, savaşa harcadığını söyledi. Eylem çekilen halayların ardından olaysız bir şekilde sona erdi. 24.05.2012

Haber: Diyarbakır Özgür Haber

Fotoğraflar: Haber Diyarbakır


 


 

Diğer Haberler