Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Diyarbakır’daki Roboski yürüyüşüne katılım çağrısı

Diyarbakır'daki Roboski yürüyüşüne katılım çağrısı

23 Aralık 2012 Pazar 13:27
BDP Diyarbakır İl Örgütü, Roboski katliamının yıldönümü vesilesiyle 27 Aralık'ta yapılacak yürüyüşe katılım çağrısı yaptı.

BDP Diyarbakır İl Örgütü, 27 Aralık'ta Şırnak'ın Uludere İlçesi'ne bağlı Roboski Köyü'nde Türk savaş uçaklarıyla yapılan bombalamada yaşamını yitiren 34 kişinin ölüm yıldönümü nedeniyle yapılacak kitlesel yürüyüşe katılım çağrısı yaptı.

BDP Diyarbakır İl Eş Başkanı Zübeyde Zümrüt, 27 Aralık günü saat 13.00'da Bağlar Dörtyol'dan Koşuyolu Parkı'na kadar yapılacak olan yürüyüşe tüm halkın davetli olduğunu söyledi.

Roboski katliamının üzerinden bir yıl geçmesine rağmen devletin herhangi bir adım atmadığını dile getiren Zümrüt, "Roboski katliamı Kürtlere yönelik planlı olarak geliştirilmiş bir katliamdır. 34 sivil insanın şahsında Kürt halkı bitirilmeye çalışıldı" dedi.

Yeni Roboskilerin yaşanmaması için kendine insanım diyen herkesin bu katliamı kınaması gerektiğini ifade eden Zümrüt, 1 yıldır adalet peşinde olduklarını ve adaleti bulana kadar da bu tür eylemlere devam edeceklerini belirtti.

Zümrüt, "27 ve 28 Aralık akşamı saat 19.00'da 'ışık söndürme' eylemine herkesin katılmasını bekliyoruz. Nasıl ki halkımız cezaevlerinde başlatılan açlık grevi sürecinde kentin tüm ışıklarını söndürerek, tabak, çanak ve tepsilere vurarak ses çıkartma eylemine katıldılarsa, düzenlenen iki günlük eyleme de aynı duyarlılığı göstermesini bekliyoruz" çağrısında bulundu. (anf)

Diğer Haberler