Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Diyarbakır’daki Siyaset Akademisi davasında 9 tahliye

Diyarbakır’daki Siyaset Akademisi davasında 9 tahliye

26 Eylül 2012 Çarşamba 08:21
19'u tutuklu 27 kişinin yargılandığı siyaset Akedemisi davasında, 9 kişi tahliye edildi. Duruşma, 14 Aralık tarihine ertelendi.

Diyarbakır'da merkez Kayapınar İlçesi Huzurevler Semti'nde bulunan BDP Siyaset Akademisi'ne yönelik 8 Mart'ta düzenlenen baskında gözaltına alınıp haklarında dava açılan ve aralarında TMK mağduru çocukları konu alan "Ben Bir Taşım" isimli kitabın yazarı Müge Tuzcuoğlu'nun da bulunduğu 19'u tutuklu 27 kişinin yargılanmasına Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edildi. 2'nci duruşması görülen davada, tutuklu sanıklar ile bazı tutuksuz sanıklar ve müdafi avukatlar hazır bulundu. Yer darlığı nedeniyle Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya, yargılananların yakınları üst aramasından geçirildikten sonra alındı.

KÜRTÇE SAVUNMA REDDEDİLDİ

İddianamenin genel kısmının okunduğu dünkü duruşmanın ardından bugün de iddianamenin sanıklar ile ilgili kısmına yer verildi. 2012 yılı 3-11 Mart günleri arasında BDP Diyarbakır Siyaset Akademisi'nde yapılan ortam dinlemesinin okunduğu duruşmada ayrıca yargılananların katıldığı ve "yasa dışı" olduğu öne sürülen eylemlere yer verildi. Tutuklu yargılananlardan Tuzcuoğlu'nun anadili Türkçe ile savunma yapmasına izin verilen duruşmada, diğer yargılananların "Kürtçe savunma yapma" talebi mahkeme tarafından "Sanığın ne dediği anlaşılmadı" gerekçesi ile reddedildi.

SAVCIYA TÜZÜK HATIRLATMASI

İddianamenin sanıklar ile ilgili kısmının yüzeysel olarak okunduğu duruşmada, savunma yapan müdafi avukatlar Siyaset Akademisi'nin BDP'nin Tüzüğü'nün 81'nci maddesinin 3'ncü fıkrasında yer aldığını ayrıca kuruluşu için 1 Parti Meclisi (PM) ve 2 Merkez Yürütme Kurulu (MYK) kararı bulunduğuna dikkat çekti. Savcıya göre akademideki eğitimlerin "HPG ana karargah faaliyeti" olduğunun iddia edildiğini belirten avukatlar, ayrıca siyaset akademisinin kurulma talimatının ise, PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın 2008 yılından sonraki görüşme notları aracılığı ile verildiğinin öne sürüldüğüne dikkat çekildi.

Ayrıca iddianamede Öcalan'ın görüşme notlarının okunduğunun belirtildiğini söyleyen müdafi avukatlar, söz konusu görüşme notlarının sadece akademiye katılanların değil aralarında Cumhurbaşkanı, Başbakan ve MİT'in de bulunduğu devlet erkanı tarafından da okunduğuna dikkat çekildi. İddia edildiği gibi görüşme notlarının kadro yetiştirmeye dönük olmadığını ve bu şekilde görüşme notlarının illegalize edilmek istendiğine dikkat çeken avukatlar, BDP'nin siyasi bir parti olduğunu dolayısıyla Başbakan'ın attan düşüşünü değil siyaseti tartışacağına vurgu yaptı.

6 GÜNLÜK EĞİTİMLE NASIL KADRO OLUNUR ?

Yine sanıklar ile ilgili "Kent meclisinin özelliğini bildiği halde toplantılara katıldığı ve mahalle çalışmalarında bulunduğu" yönünde suçlayıcı ifadelerin bulunduğunu hatırlatan avukatlar, şu hususlara dikkat çekti: "Anadilde savunma talebini 'yüzyüzelik" ilkesine aykırı olduğu iddiasıyla reddederken, 'Kar, Padişah ve Tavşan' isimli gizli tanıkların beyanları neden 'yüzyüzelik' ilkesine aykırı şekilde alınıyor. İddianamede sözde 'demokratik konfederasyonun kadro ihtiyaçlarını gidermek ve 2009/444 esas sayılı dava dosyası ile tutuklananların yerlerini doldurmak için akademide eğitim veriliyor' deniliyor. 6 günlük eğitimle nasıl kadro olunabilir? 'Ben buradayım' demek kadro olmaya yeter mi? Parti tüzüğüne oluşturulan akademiler, Cumhuriyet Savcısının bizzat bilgisi dahilinde kurulmuştur. Bu kadar parti varken neden BDP? Bu da davanın siyasi soykırım operasyonu oluğunu gösteriyor. KCK operasyonları bizzat AKP Genel Merkezi'nin talimatı ile yapıldı. BDP'nin siyaset okulları yargılanıyorsa CHP'nin de AKP'nin de yargılanmalıdır."

9 TAHLİYE

Müdafi avukatların iddianame ve tahliyelere ilişkin savunmasının ardından ara veren mahkeme heyeti, tutuklu yargılananlardan Ramazan Kızıltepe, Mehmet Çetin, Müge Tuzcuoğlu, Cavidan Yaman, Mehmet Ekici, Mehmet Salih Yalçınkaya ve Türki Gültekin ile isimleri öğrenilemeyen 2 kişinin tahliyesine karar verirken, 10'unun ise CMK 100/3 maddesi uyarınca tutukluluk hallerinin devamına karar verdi. Duruşma 14 Aralık tarihine ertelendi. (ANF)

Diğer Haberler