Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Diyarbakır’ın Tandır Ekmeği

Diyarbakır'ın Tandır Ekmeği

31 Ağustos 2010 Salı 11:30
Diyarbakır'ın Melik Ahmet semtinin Balıkçılarbaşı kesiminde tandır ekmeği pişirilirken satılan ekmekler yoğun ilgi görüyor.

Diyarbakır'ın Melik Ahmet semtinin Balıkçılarbaşı kesiminde tandır ekmeği pişirilirken satılan ekmekler yoğun ilgi görüyor.

Diyarbakır'ın Sur dışı semtlerinde yaşayan vatandaşların evinin önünde topraktan yapılmış tandırlar yer alıyor. Buralarda ikamet edenler ekmeklerini tandırda pişiriyorlar. Ekmeklerin çoğu da kentte satılmak üzere sarılıp çoçuklara veriliyor. Balıkçılarbaşı semtinde tandır ekmek satan çoçuklar Yusuf Geven(12) ile Leyla Seven(7) evlerinin geçimine tandır ekmeği satarak katkıda bulunduklarını belirterek, "Annelerimiz her gün evimizin önünde olan tandırda tadı çok güzel olan toprakta pişmiş tandır ekmekleri yapar. Bizlere verir bizlerin de özel müşterileri var. Her gün gelip tandır ekmeklerini alırlar. Bizler de evlerimizde diğer ekmekler pahallı olduğu için tandır ekmeğini yiyiyoruz. Ekmeklerimizin temiz şartlarda pişirilmesi ve ununun kepekli olması halkımız tarafından tercih edilmektedir. Tandır ekmeği bir nevi geçim kaynağımız oldu. Yaz kış demeden gelip ekmeğimizi satıyoruz ve alıcı da buluyoruz" dediler.

Diğer Haberler