Barzanî dema referandûmê destnîşan kir
Serokwezîrê Herêma Kurdistanê Nêçîrvan Barzanî ragihand, ku dê di nav sala 2017ê de referandûma ji bo serxwebûna Başûrê Kurdistanê bê encamdan.
Hûmara 97. ya Newepelî Vejîya
Nuştoxanê na hûmare ra Keyaksar Ateş, Abdurehman Önen û Hebûn Stembar reya verên a ke kirdkî nusenê û Newepel de dest pêkenê.
Şîretê Bedîuzzeman Mela Seîdê Kurdî
Ey Milletê Kurd! Îttîfaq di qewet, îttîhad di heyat, birayey di se’adet, hukûmat di selamet est o.
Diyarbakır’ın Tandır Ekmeği

Diyarbakır'ın Tandır Ekmeği

31 Ağustos 2010 Salı 11:30
Diyarbakır'ın Melik Ahmet semtinin Balıkçılarbaşı kesiminde tandır ekmeği pişirilirken satılan ekmekler yoğun ilgi görüyor.

Diyarbakır'ın Melik Ahmet semtinin Balıkçılarbaşı kesiminde tandır ekmeği pişirilirken satılan ekmekler yoğun ilgi görüyor.

Diyarbakır'ın Sur dışı semtlerinde yaşayan vatandaşların evinin önünde topraktan yapılmış tandırlar yer alıyor. Buralarda ikamet edenler ekmeklerini tandırda pişiriyorlar. Ekmeklerin çoğu da kentte satılmak üzere sarılıp çoçuklara veriliyor. Balıkçılarbaşı semtinde tandır ekmek satan çoçuklar Yusuf Geven(12) ile Leyla Seven(7) evlerinin geçimine tandır ekmeği satarak katkıda bulunduklarını belirterek, "Annelerimiz her gün evimizin önünde olan tandırda tadı çok güzel olan toprakta pişmiş tandır ekmekleri yapar. Bizlere verir bizlerin de özel müşterileri var. Her gün gelip tandır ekmeklerini alırlar. Bizler de evlerimizde diğer ekmekler pahallı olduğu için tandır ekmeğini yiyiyoruz. Ekmeklerimizin temiz şartlarda pişirilmesi ve ununun kepekli olması halkımız tarafından tercih edilmektedir. Tandır ekmeği bir nevi geçim kaynağımız oldu. Yaz kış demeden gelip ekmeğimizi satıyoruz ve alıcı da buluyoruz" dediler.

Diğer Haberler