Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Diyarbekirspor ismi zamana bırakıldı

Diyarbekirspor ismi zamana bırakıldı

13 Temmuz 2012 Cuma 15:36
Büyükşehir Belediyespor'un isim değişikliği yapılarak Diyarbekirspor olması düşüncesi zamana bırakıldı.

DİYARBEKİRSPOR'A RÖTAR

 Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'in de bilgisi dahilinde oluşturulan ve içinde Diyarbakırspor'da görev yapmış eski yöneticilerin de yer aldığı yönetim listesinin boşa çıkmasından sonra isim değişikliği de gerçekleşmedi.  Baydemir'in kongreye gönderdiği yazılı açıklama ile yeni başkan Metin Kılavuz'un yaptığı konuşmanın satır araları da Diyarbekirspor olayının düşünüldüğü,karara bağlandığı ancak şimdilik bekletildiğini ortaya koydu.

 'SPORTİF AÇIDAN BAŞARISIZ BİR DÖNEM'
Büyükşehir Belediyesi Burhan Karadeniz Cep Sineması'nda yapılan kongreye  DİSİAD Başkanı  Burç Baysal, Diyarbakırspor Kulüp Başkanı Nurullah Edemen, TFF  Diyarbakır Bölge Müdürü Serkan Bayhan, DTSO Başkan Yardımcısı Diyadin Gezer, spor taban birliklerinin yöneticileri, spor adamları ve delegeler katıldı.
Divan başkanlığı yapan Kayapınar Belediye Başkan Yardımcısı İhsan Avcı ,kongrenin başında yaptığı konuşmada son 1 yılda gündemi meşgül eden şike davasına değinerek, bu dava ile sporun temizlenmek istendiği ya da bir iktidar kavgası olduğu konusunda kafalarda soru işaretleri olduğunu söyledi. Avcı, Diyarbakır'ın ise futbolda büyük başarısızlık yaşayarak 3 takımın küme düştüğünü ve yeni bir yükselişe ihtiyaç olduğunu söyledi.

 :'1 MİLYON 687 BİN TL HARCADIK'
Faliyet raporunu okuyan Eski Futbol Şube Sorumlusu Ekrem Yeşil ,kamuoyundaki iddiaların aksine çok para harcamadıklarını iddia etti. Yeşil, geçen sezon 1 Milyon 687 Bin Lira harcama yaptıklarını ve bunun kulübün geliriyle eşdeğer olduğunu belirterek iddialara tepki gösterdi.
Görevi devreden eski Başkan Hacı Haspolat,böyle bir kulüpte görev almanın mutluluğunu yaşadığını ifade ederken,spor camiasına da eleştirilerde bulundu.

'SPOR CAMİASI KENDİNE ÇEKİ DÜZEN VERSİN'
Haspolat,”Bu görevi Metin başkandan devralmıştım.Bugün gönül rahatlığı ile kendisine devrediyorum. Başarılı olacaklarına içtenlikle inanıyorum. Sporun içinde yetişen biri olmadığım halde seve deve bu işi yaptım, çok güzel bir kulüpte görev yaptım. Ancak spor camiasına bir eleştirim var. Bazen çok düzeysiz eleştiriler aldık. Çoğuna cevap bile vermek istemedik. Spor camiasının bu mantıktan kurtulması lazım.” dedi.

'GENÇLERİ SPORA KAZANDIRMAK İSTİYORUZ'
  Kulüp Başkanlığına seçilen avukat Metin Kılavuz da , dünya ticaretinin yüzde 10'nun futboldan  sağlandığını belirterek, “Spor kirlidir” dedi.Diyarbakır'da 30 yıldır yaşanan çatışmalı süreçten dolayı, meydana gelen göçle beraber genç bir nüfusa sahip olduklarını belirten Başkan Kılavuz, “30 yıllık çatışmalı süreçten dolayı yaşanan travmatik  olgusuyla beraber oluşan göçten dolayı devasa bir nüfusla karşı karşıyayız. Son yolda nüfusumuz yüzde 300 arttı. Böyle bir kent dünyada yok. Böyle bir kenti yönetmek de zordur. Şuan nüfusumuzun 450 bini 24 yaşın altında. Tabi bunun hem avantajı hem dezavantajı var. Biz bu gençleri spora kazandırmak niyetindeyiz” ifadelerini kullandı.

'İSTİKLAL MARŞININ NEDENİ BU BÖLGEDİR'
Sporun kapitalizm tarafından kullanılmak istendiğini belirten  Kılavuz, “Türkiye yaşanan çatışmalı süreçten dolayı maçlarda İstiklal marşı okutuluyor. Buda Türkiye Futbol Federasyonun kararıyla oldu. Dünya da bunun hiçbir örneği yoktur. Biz bir halkın marşına ve bayrağına karşı değiliz. Maçlarda okunan İstiklal marşıyla aslında ötekileştirme yapılıyor. İstiklal marşı olayının nedeni bu bölgedir ” dedi.
Türkiye'de yaşanan şike operasyonlarına dikkat çeken, Kılavuz, “Bırakın Türkiye'de, Dünya'da spor kirlidir. Çünkü Dünya ticaretinin yüzde 10'ü futboldan  sağlanıyor. Durum böyle olunca, ticaret gözüyle bakılan spor temiz kalamaz, spor kirlidir. Spordaki ticaret algısına bin son vermeliyiz” dedi.

'HEDEFİMİZ YIL SONUNDA 2.LİG'E ÇIKMAKTIR'
Diyarbekirspor konusunda da değinen Kılavuz, “Bir süre önce bu kentin takımının olması gereken yerde niye olmadığı konusunda bir dizi toplantılar gerçekleştirdik. Ya borç batağında olan Diyarbakırspor ile birleşeceğiz veya da Diyarbakır Büyükşehir Belediyespor'un ismini Diyarbekirspor olarak değiştirecektik. Bu yönde görüşmelerimiz oldu. Bu görüşümüz hala geçerli. Çünkü bu kent 3'üncü lig hak etmiyor. Bu kentte mutlaka bir takımın üst liglerde olması gerekiyor. Hedefimiz yıl sonunda Diyarbakır'a 2.Lig takımı kazandırmaktır.” diye konuştu.

'SAYIŞTAY BİZE 3 MİLYON TL ZİMMET ÇIKARDI'
Kılavuz, Diyarbakırspor'a sahip çıkmıyor diye belediyeye yapılan eleştirilere de sert çıktı. Kılavuz,”Feridun Çelik zamanında İçişleri Bakanı'nın bilgisi dahilinde ve valiliğin de onayı ile Diyarbakırspor'a minibüs hatları verildi. Daha sonra soruşturma açıldı. Feridun Çelik ve belediye bürokratlarına 7 milyon TL zimmet çıkarıldı. Yine belediye olarak spora yaptığımız yardımlardan dolayı 3 milyon zimmet çıkarıldı Sayıştay tarafından. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi her hangi bir belediye değildir. Konuşurken bunları da göz önünde tutmak gerekir. Biz de Diyarbakırspor'u seviyoruz. 13 yaşındaki oğlum geçen yıl Diyarbakırspor'un tüm maçlarını takip etti. Kimsenin Diyarbakırspor karşıtlığı yaptığı yok.” dedi.

YENİ YÖNETİMDE KİMLER VAR?
Tek listenin yarıştığı olağanüstü kongrede Avukat Metin Kılavuz Başkalığında, Zeynel Abidin Çeliktaş, Doç. Dr. Ahmet Yıldırım, Bişar İçli, Ramazan Karaşin, Abidin Kakdaş, Nedim Dengiz, M. Cemal Doğrul, Şeyda Arslantaş, Ramazan Karataş, Gürcan Gülay İnci seçildi.
Yeni yönetimin bütçesi tüm branşlar için 2 milyon 240 bin TL olarak belirlendi.
Yönetimin ilk etapta teknik direktör sorununu çözerek transfere başlayacağı kaydedildi.


Diyarbakır Söz

 

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları
06 Nisan 2017 Perşembe 14:59
02 Nisan 2017 Pazar 21:12
02 Nisan 2017 Pazar 21:06
24 Mart 2017 Cuma 04:02
17 Şubat 2017 Cuma 15:02
31 Aralık 2016 Cumartesi 20:37
25 Eylül 2016 Pazar 20:18
29 Ağustos 2016 Pazartesi 09:34
27 Ağustos 2016 Cumartesi 15:30
27 Ağustos 2016 Cumartesi 15:18