Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Doç. Dr. Ahmet İnan: Başka ülkeye iltica edeceğim

Doç. Dr. Ahmet İnan: Başka ülkeye iltica edeceğim

10 Ağustos 2012 Cuma 18:01
Öğretim üyeliğinden uzaklaştırılan Doç. Dr. Ahmet İnan'ın savcılık tarafından gönderilen dosyasına YÖK görevsizlik kararı verdi. İnan, YÖK'ün yetkisi dışında karar aldığını belirterek, "Başka bir ülkeye iltica edip, bu hukuksuzluğu anlatmaya çalışacağım"

Diyarbakır Dicle Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nde öğretim üyesi iken Rektör Prof. Dr. Ayşegül Jale Saraç ve yönetimini YÖK'e şikayet ettikten sonra öğretim üyeliğinden uzaklaştırılan Doç. Dr. Ahmet İnan'ın savcılık tarafından gönderilen dosyasına YÖK görevsizlik kararı verdi. İnan, YÖK'ün yetkisi dışında karar aldığını belirterek, "Başka bir ülkeye iltica edip, bu hukuksuzluğu anlatmaya çalışacağım" dedi.

Rektör Prof. Dr. Ayşegül Jale Saraç ve yönetimi YÖK'e şikayet ettiği için 2 kez kademe durdurma cezası verildikten sonra üniversiteden sahte belgelerle uzaklaştırıldığını belirten Doç.Dr. Ahmet İnan, hukuk yoluna başvurdu. Doç. Dr. İnan, son olarak Rektör Prof. Dr. Ayşegül Jale Saraç ve Genel Sekreter Vekili Prof. Dr. Sabri Eyigün hakkında sahtecilikten suç duyurusunda bulundu. Savcılık, Doç. Dr. Ahmet İnan'ın bu şikayetiyle ilgili dosyayı YÖK'e gönderdi.

YÖK Başkan Vekili Prof. Dr. Şaban H. Çalış imzasıyla gönderilen yazıda 'görevsizlik kararı' verildiğini söyleyen Doç. Dr. İnan, YÖK'ün görevsizlik kararı almaya yetkisinin olmadığını belirterek, "Şikayet başvurusunu yaptım, 2 yıl bu başvuru YÖK'te öyle bekletildi, hiç bir işlem yapılmadı. Bir ay önce TBMM Dilekçe Komisyonu'na başvurup şikayet ettim ve ardından bu karar geldi. YÖK'ün 53/2 b maddesine göre yapması gereken, YÖK başkanının başkanlığında 3 kişilik bir komisyon kurmak ve benim iddialarımı incelemekti. Önünde iki seçenek vardı. Bunlardan biri 'lüzum-u muhakeme kararı' vermek yani yargılanmalarını istemek, diğeri ise 'men-i muhakeme kararı' vermek yani yargılanmamalarını istemekti. Yargılanmamaları yönünde karar verirse dosya otomatikman Danıştay'a gidecekti" dedi.

YÖK'ün kararının ardından iç hukuk yollarının tıkandığını kaydeden Doç. Dr. İnan, normal şartlarda Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvurma hakkının doğduğunu ancak bunu yapmayacağını söyledi. Doç. Dr. İnan, "Eğer yapabilirsem bir Avrupa ülkesine iltica edeceğim. Gittiğim ülkede de Türkiye'de yaşadığım bu hukuksuzluğu anlatmaya çalışacağım" dedi

Diğer Haberler