Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Doğu Kürdistan Piranşar çocukları için yasta!

Doğu Kürdistan Piranşar çocukları için yasta!

13 Aralık 2012 Perşembe 18:43
Geçtiğimiz hafta Piranşar’ın Şinawe köyünde kız çocuklarının sınıfında 2 öğrencinin hayatını kaybetmesi, 37'sinin yaralanmasının ardından bugün Doğu Kürdistan'da yas ilan edildi.

Geçtiğimiz hafta Piranşar’ın Şinawe köyünde kız çocuklarının sınıfında 2 öğrencinin hayatını kaybetmesi, 37'sinin yaralanmasının ardından bugün Doğu Kürdistan'da yas ilan edildi. Kalabalık bir kitle hayatını kaybeden çocukları mezarları başında anarken, başta Mahabad olmak üzere Doğu Kürdistan'ın birçok kentinde engellemelere rağmen İran rejimi karşıtı protesto gösterileri yapıldı.

5 Aralık günü Doğu Kürdistan'ın Piranşar’ın Şinawe köyünün okulunda çıkan yangın, 10 yaşındaki Seyran Yegane ve Êlham Îsmaîlpûr'ın hayatına mal olmuştu. Sadece kız çocukların eğitim gördüğü sınıfa büyük zarar veren yangında 37 çocuk ise yaralandı. Sağlık durumları ağır olan ve vücutlarının önemli kısmında yanıklar oluşan 17 yaralı çocuğun tedavisi ise sürüyor.

Yangın faciasının ardından Doğu Kürdistan halkının ilan ettiği üç günlük yas ise bugün başladı. Başta PJAK olmak üzere Doğu Kürdistanlı parti ve örgütler halkı 16 Aralık'a kadar sürecek yas için çağrılarda bulunurken, ANF'nin elde ettiği bilgilere göre Doğu Kürdistan'ın birçok kentinde protesto eylemleri ve taziyeler gerçekleşti.

Yas için başta Piranşar halkı olmak üzere bir çok kentte vatandaşlar siyah elbiseler giyerken, kalabalık bir kitle de yangında hayatını kaybeden 10 yaşındaki Seyran Yegane ve Êlham Îsmaîlpûr'ın mezarlarını ziyaret etti. Mumlar yakılıp, duaların okunduğu ziyaretin ardından kitle sessizce dağıldı.

MAHABAD'DA REJİM KARŞITI PROTESTO

Doğu Kürdistan'ın en büyük kentlerinden biri olan Mahabad'da ise halk saat 11.00'de Şêx Şeltum parkında İranlı güvenli güçlerinin engellemelerine toplandı. Yangında hayatını kaybeden ve yaralanan çocuklar için mumlar yakan göstericiler, İran rejimi karşıtı sloganlar attı.

Merivan kenttinde bulunan Peyamnur Üniversitesi'nde okuyan öğrenciler ise yas nedeniyle okulu boykot ettiler. Bildiri dağıtan öğrenciler, okullarda yeterli tedbir almayan Tahran yönetimini protesto ettiler. Protesto ve kent halkının öfkesinden korkan İran rejimi ise Piranşar'da bulunan silahlı güçlerinin sayısını arttığı öğrenildi.

Isınma sisteminde yaşanan teknik bir arıza nedeniyle çıkan yangına ise Kürt parti ve kuruluşlar sert tepki gösteriyor. KNK ve Kongra Gel, katliamdan İran molla rejimini sorumlu tutmuştu. Yangının sadece İranlı yetkililerin bir acizli olarak açıklanmayacağını belirten PJAK Genel Başkanı Ebdulrehman Hacî Ehmedî ise olayın Kürtlere dayatılan soykırım politikasının bir devamı olarak görülmesini istemişti.  (anf)

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları