Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Dora: Türkiye Suriye Kürtlerine düşmanlık yapmasın

Dora: Türkiye Suriye Kürtlerine düşmanlık yapmasın

30 Kasım 2012 Cuma 21:05
BDP Mardin (Süryani) Milletvekili Dora, AKP Hükümeti'nin Suriye politikasını da eleştirerek, hükümetin PYD ile diyalog kurmaya çalışmasını istedi.

BDP Mardin Milletvekili Erol Dora, Suriye'deki gelişmeleri değerlendirerek, ülkenin geleceğine dış güçlerin değil; ülke halkının karar vermesi gerektiğini söyledi. Dora, AKP Hükümeti'nin Suriye politikasını da eleştirerek, hükümetin PYD ile diyalog kurmaya çalışmasını istedi.

TBMM'de BDP Grubu adına söz alan Mardin Milletvekili Erol Dora, AKP Hükümeti ve devlet yetkililerinin Suriye Kürtleriyle ilgili konuşmalarında, ülkelerinde milyonlarca Kürdün yaşıyor olduğunu unuttuklarını vurgulayarak, "Bu tutum, Irak, Suriye ve İran'da akrabaları olan insanlar için son derece incitici ve dışlayıcı bir yaklaşımdır. Bu söylemler Türkiye'de yaşayan milyonlarca Kürt insanının vicdanına indirilmiş bir darbe şeklinde algılanacaktır" dedi.

Suriye'ye yönelik herhangi bir müdahaleye karşı olduklarını tekrarlayan Dora, Suriye Kürtlerinin kendi haklarına sahip çıkması ve kendilerini yönetmek istemelerinin Türkiye için bir müdahale nedeni olamayacağına dikkat çekti: "Böyle bir tutum uluslararası hukuk açısından da kabul edilemez. Suriye'nin geleceğine dış güçler değil, Suriye halkının kendisi karar vermelidir. Suriye'de yaşayan Kürtler ve diğer halklar kendileri için demokratik, özerk bir yapı arzu ediyorlarsa bu karara saygı duymak gerekmektedir. Esad kalsa da, gitse de Suriye'de yeni bir yapının oluşacağı muhakkaktır. Burada önemli olan, yeni oluşacak Suriye'nin halkların iradesine saygılı, demokratik ve laik bir hukuk devleti olması için çaba harcamaktır."

'KÜRTLERİN KAZANIMLARINI ENGELLEME POLİTİKASI'

Türkiye'nin Suriye politikasını, 'Suriye'deki Kürtlerin kazanımlarını engelleme ve aşındırma üzerine yoğunlaştırdığını' belirten Dora, şu eleştirileri yaptı: "Suriye'de devam eden çatışmaları tüm kamuoyu yakından takip etmektedir. Son birkaç gündür Ceylanpınar ilçemizin karşısında bulunan Serekaniye Resulayn'da yoğun çatışmalar yaşanmaktadır. Önceki çatışmaların aksine bu çatışmalar, Özgür Suriye Ordusu, El Nusra gibi silahlandırılmış çeteleriyle o bölgede yaşayan Kürtler arasında gerçekleştirilmektedir. Türkiye'nin bu çatışmaların yaşanmasını engelleyen bir rolü benimsemesi gerekirken Türkiye bu çatışmaların bitirilmesi konusunda herhangi bir çaba içine girmemekte, aksine bu gruplara destek vermektedir. Özgür Suriye Ordusu bileşeni olup olmadığı bile belli olmayan ve hiçbir meşruiyeti olmayan birtakım gruplarla Türkiye'nin iş birliği yapıyor olması en başta bu ülkeye kaybettirecektir."

'PYD İLE DİYALOG KURSUN'

Dora, AKP Hükümeti'nden, başta PYD olmak üzere Kürt Ulusal Konseyi'nden Kürt liderlerle diyalog içine girmesini isteyerek, "Üstelik sadece Kürtler değil, hangi etnik, inançsal, mezhepsel ve kültürel aidiyete sahip olursa olsun Suriye'de yaşayan tüm halkların, farklı inançların kendi iradeleriyle yönetilmeye hakları vardır ve demokratik bir Suriye ancak böyle şekillenebilir. Suriye'nin geleceğini bir başka ülke değil, ancak orada yaşayan halklar belirleme hakkına sahiptir" dedi.  (anf)

Diğer Haberler