Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Dört ilde ’KCK’ operasyonları : 36 gözaltı

Dört ilde 'KCK' operasyonları : 36 gözaltı

20 Aralık 2012 Perşembe 14:54
Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığının talimatıyla İstanbul, Siirt, Batman ve Bitlis'te KCK'ya yönelik düzenlenen eş zamanlı baskınlarda 36 kişi gözaltına alındı

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatı, Siirt, İstanbul, Batman ve Bitlis'te AKP rejimine bağlı asker ve polisler tarafından yapılan eş zamanlı operasyonlarda en az 36 kişi gözaltına alındı. Son 48 saat içinde KCK operasyonlarında gözlatına alınanların sayısı 58’e yükseldi.

Siirt merkezli olmak üzere Batman, Bitlis ve İstanbul'da eş zamanlı operasyon gerçekleştirildi. Siirt Valiliği’ne göre Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen KCK soruşturması kapsamında yürütülen operasyonlarda 18’i İstanbul’da, 14’ü Siirt’te, 2’si Batman’da ve 2’si Bitlis’te olmak üzere 36 kişi gözaltına alındı.

İstanbul'un Gaziosmanpaşa ilçesinde sabah saatlerinde yapılan eş zamanlı ev baskınlarında 17 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. Karayolları, Paşa ve Karadeniz mahallelerinde yapılan ev baskınlarında gözaltına alınanlar şöyle :;Kerim Tay, Nezir Tay, Abdulkerim Tay, Şakir Toktaş, Nevzat Toktaş, Selahattin Toktaş, Hasan Ayber Güler, Mehmet Tokdemir, Adil Tokdemir, Necmettin Epturan, Behçet Tokdemir, Zeki Tutuş, Şakir Tutuş, Yüksel Tutuş, Besim Ayber Güler, Salih Turhan, Mehmet Ali Turhan. Gözaltına alınanların havayolu ile Diyarbakır'a götürüleceği öğrenildi.

Siirt'in Baykan ilçesine bağlı Çevrimtepe (Girdika) köyünde yapılan baskınlarda gözaltı alınan 11 kişinin isimlerinin ise, İbrahim Temurboğa, Emin Toğluk, Beşir Tarlak, Nezir Tutuş, Ahmet Parlakuşer, Nuri Tutuş, Yasin Tokdemir, Ekrem Tokdemir, Ömer Tokdemir, İdris Parlakuşer, Vezir Tutuş olduğu öğrenildi. Siirt'te 8 Aralık'ta yapılan operasyonda 15 kişi gözaltına alınmış bunlardan 8'i tutuklanmıştı.

Öte yandan 19 Aralık günü Şırnak'ın Kumçatı beldesi ve köyleri ile Hakkari merkeze bağlı Kırıkdağ (Deze) köyünde toplam 22 kişi 'KCK' adı altında yapılan operasyonda gözaltına alınmıştı.

REKOR DÜZEYDE GÖZALTILAR

AKP rejimi özellikle Kasım ayında rekor düzeyde kişiyi gözaltına aldı. Bu listeye her hafta onlarca yenisi ekleniyor. Kasım ayı içerisinde 1.000’i aşkın kişiyi gözaltına aldı. Bunlar arasında 230’dan fazlası çocuk, 300 kadarı öğrenci bulunuyordu.

İHD’nin yıllık raporuna göre 2011 yılında 12.600 biraz aşkın kişi siyasi gerekçelerle gözaltına alındı. Bu rakam 2010’da 7.100, 2009’da ise 7.718 olarak kayda geçti. AKP rejimi sadece 2009 başı ile 20111 sonu arasında en az 27 bin 503 kişiyi gözaltına aldı, bunlardan 6.444’ünü tutukladı.

İHD Diyarbakır Şubesi Başkanı Raci Bilici Kasım ayında ANF’ye yaptığı bir değerlendirmesinde, “Yaratılan ortam bir korku imparatorluğudur. Toplum bir bütün olarak kriminalize edilmeye çalışılarak, yeni korkular üretilmeye çalışılıyor” diye tepki göstermişti.

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları