Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
DTK Demokratik Özerklik Çalıştayı Sonuçlandı

DTK Demokratik Özerklik Çalıştayı Sonuçlandı

14 Mayıs 2012 Pazartesi 10:59
DTK bünyesinde Diyarbakır'da iki gün boyunca süren "Demokratik Özerklik 2 Çalıştayı" son buldu.

DTK bünyesinde Diyarbakır'da iki gün boyunca süren "Demokratik Özerklik 2 Çalıştayı" son buldu. Çalıştayın kapanış konuşmasını yapan DTK Koordinasyon Kurulu Üyesi Milletvekili Demir Çelik, küresel sermayeye karşı konfederal demokratik örgütlülüğü savunduklarını belirterek, yeni bir dünya iddialarının gerçekleştirilmesi adına demokratik öz yönetimle kendilerini yönetmek istediklerini söyledi.

Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Kürt sorununda önemli bir çözüm projesi olarak görülen ve 17-18 Aralık 2010 tarihinde Diyarbakır'da ilkini düzenlediği Demokratik Özerklik Çalıştayının 2'ncisini gerçekleştirdi. Bağlar Belediyesi Konferans Salonu'nda düzenlenen çalıştay ile DTK, Demokratik Özerklik modelini tüm yönleri ile masaya yatırdı. İki gün boyunca süren çalıştayın birinci gününde "Bölgesel yöntemlerde dünya modelleri", "Çözüm modeli olarak Demokratik Özerklik", "Yeni anayasada Demokratik Özerklik", "Demokratik Özerklikte kadın", "Demokratik Özerkliğin siyaset boyutu" adı altında sunumlar ve tartışmalar yapıldı. Çalıştayın ikici gününde ise "Demokratik Özerkliğin sosyal boyutu", "Demokratik Özerkliğin kültür boyutu", "Demokratik Özerkliğin ekonomi boyutu" ve "Demokratik Özerkliğin ekoloji boyutu" sunumları ele alındı. Yapılan sunumların ve tartışmaların ardından çalıştayın kapanış konuşması yapıldı.

Konuşmayı yapan DTK Koordinasyon Kurulu Üyesi ve Muş Milletvekili Demir Çelik, mücadelenin sonucunu belirleyecek ve biçimlendirecek olanın tarafların örgütlü gücü ile ilintili olduğunu ifade ederek, küresel sermayeye karşı dünya halklarının ve ezilenlerin konfederal demokratik örgütlülüğünü savunduklarını söyledi. Çelik, yeni bir dünya iddiasını gerçekleştirilebileceğine inandıklarını da kaydederek, bugünden yarına bu iddiayı gerçekleştirmek adına demokratik öz yönetimle kendilerini yönetmek istediklerini dile getirdi. Çelik, 10 yıllık kısa bir dönemde mücadele tarihleriyle bunu ortaya çıkardıklarını da sözlerine ekleyerek şöyle devam etti:

"Evet zordur, olanaksızlıklarımıza rağmen zorlanacağımız bir durumdur. Ama imkansız olmadığını görerek, bilince çıkardığımız bu mücadeleyi Türkiye halklarıyla, Ortadoğu halklarıyla, insanlıkla paylaşmak gibi bir tarihi rol ve görevi de üstümüze aldık. Birileri de çok görebilir, aşırı görebilir, altında kalabileceğimizi dostane bir şekilde paylaşabilir. Bütün anlayışlara teşekkürlerimizi saygılarımızı sunarken de el ele verirken de bu mücadelenin de mümkün olduğunu düşünüyoruz. DTK adına herkese teşekkür ediyoruz. Bir sonraki çalıştayda buluşma umudunu taşıyorum. Birlikte bu dünyayı yaratmaya biz varız."

Kapanış konuşmasının ardından 2 gün boyunca devam eden "Demokratik Özerklik 2 Çalıştayı" son buldu. İki gün boyunca süren çalıştaya, DTK Eş Başkanı Aysel Tuğluk ile DTK Koordinasyon ve Divan Kurulu üyelerinin yanı sıra Bask Ülke Üniversitesi'nden Francisko Letamendia Belzunce, Queen's Üniveristesi'nden Ephrahim Nimni, Barcelona Özerk Üniversitesi'nden Ricard Vilaregut Saez, Sinn Fein Başkan Yardımcısı Raymond McCartney, emekli MİT Müsteşar Yardımcısı Cevat Öneş, Yazar Ferda Koç, Yazar Metin Yeğin, Prof. Dr. Mesut Yeğen, Pir Sultan Abdal Derneği, TTB, MAZLUMDER, Diyarbakır Barosu, DİTAM, GÜNSİAD, Ermeni Vakfı, ÖDP, ESP, SDP, EMEP temsilcileri katıldı.

ANF

Diğer Haberler