Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
DTK ‘Kalıcı Ateşkes’ İçin Toplandı

DTK ‘Kalıcı Ateşkes’ İçin Toplandı

21 Ağustos 2010 Cumartesi 13:18
Demokratik Toplum Kongresi Daimi Meclisi, PKK’nin 20 Eylül’e kadar ilan ettiği “eylemsizlik” kararının kalıcı ateşkese dönüşmesinin yollarını arıyor.
DTK Daimi Meclisi, Eşbaşkanlar Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk başkanlığında, bugün, Diyarbakır'da bulunan Cegerxwîn Gençlik Kültür ve Sanat Merkezi Konferans Salonu'nda olağanüstü toplandı.

Toplantıya BDP İstanbul milletvekili Sebahat Tuncel, Batman milletvekili Ayla Akat, Van milletvekili Özdal Üçer, yazar Altan Tan, İstanbul Kürt Enstitüsü Başkanı Sami Tan ve Diyarbakır Tabip Odası eski başkanı Selçuk Mızraklı gibi isimler de katıldı.

Türkiye Barış Meclisi (TBM) üyesi Seydi Fırat'ın da hazır bulunduğu toplantı, basına kapalı gerçekleştirildi.

Toplantıdan önce basına hiçbir açıklama yapılmazken, alınan kararlar 23 Ağustos Pazartesi günü basın toplantısıyla kamuoyuna duyurulacak.

AKnews'in delegelerden aldığı bilgilere göre, toplantıda PKK'nin 20 Eylül'e kadar ilan ettiği “eylemsizlik” kararının nasıl kalıcı bir ateşkese dönüştürülebileceği, Kürtlerin “ne istediği”, “nasıl bir yol haritası izleneceği”, “hükümete somut hangi taleplerde bulunulacağı” konuları netleştirilecek.

DTK'ye yakın kaynaklar, toplantıda, Kürt sorununun çözümü için “demokratik özerklik” formülü de ele alınacak.

Toplantıda 12 Eylül'de yapılacak olan anayasa değişikliği referandumu da tartışılacak.

AKnews'in edindiği bilgiyi göre, DTK, PKK'nin “eylemsizlik” kararına karşı devletin somut adımlar atması talebiyle Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'dan da randevu talebinde bulunmuştu.

DTK Eşbaşkanları Ahmet Türk ile Aysel Tuğluk'un randevu talebine Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'den olumlu yanıt geldiği belirtilmişti.

DTK'ye yakın kaynaklar, Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani'nin de, talep üzerine, Ahmet Türk'ü başkent Erbil'e davet ettiği bilgisini vermişti.

AKnews

Diğer Haberler