Barzanî dema referandûmê destnîşan kir
Serokwezîrê Herêma Kurdistanê Nêçîrvan Barzanî ragihand, ku dê di nav sala 2017ê de referandûma ji bo serxwebûna Başûrê Kurdistanê bê encamdan.
Hûmara 97. ya Newepelî Vejîya
Nuştoxanê na hûmare ra Keyaksar Ateş, Abdurehman Önen û Hebûn Stembar reya verên a ke kirdkî nusenê û Newepel de dest pêkenê.
Şîretê Bedîuzzeman Mela Seîdê Kurdî
Ey Milletê Kurd! Îttîfaq di qewet, îttîhad di heyat, birayey di se’adet, hukûmat di selamet est o.
DTK Kongresi Diyarbakır’da Başladı

DTK Kongresi Diyarbakır’da Başladı

07 Ağustos 2010 Cumartesi 14:41
Demokratik Toplum Kongresi’nin (DTK) 4. Olağan Kurulu, bugün Diyarbakır’da başladı.
Demokratik Toplum Kongresi'nin (DTK) 4. Olağan Kurulu, bugün Diyarbakır'da başladı.

BDP Diyarbakır İl Başkanlığı Vedat Aydın Konferans Salonu'nda başlayan DTK Genel Kurulu'nda yasaklı siyasetçiler Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk ile BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş'ın yanısıra milletvekilleri ve aydınlar da katıldı.

Yaklaşık bin delegenin hazır bulunduğu salona Kürtçe, Türkçe, Süryanice ve Arapça pankartlar asıldı. Toplantıda not alabilmeleri için delegelere sarı, kırmızı, yeşil renkli not defterleri dağıtıldı.

AKnews muhabirinin de takip ettiği toplantının açılış konuşmasını DTK Eşbaşkanı Yüksel Genç yaptı. Genç, son dönemlerde tırmanan çatışmalara dikkat çekerek, kışkırtılan toplumun iç çatışmanın eşiğine geldiğini söyledi.

DTK'nın da içinde yer aldığı 649 sivil toplum örgütünün yaptığı “TSK operasyonları, PKK eylemlerini durdursun” çağrısını hatırlatan Genç, çözüm için karşılıklı çatışmasızlık sürecini başlatacak adımların tartışılmasını önerdi.

Kürtlerin özerklik talebine değinen Genç, “bölme projesi” diyenlere tepki gösterdi. Genç, İngiliz ve Fransız arşivlerinden örnekler vererek, 10 Şubat 1922'de Büyük Millet Meclisi'nde yapılan gizli oturumda Kürtlere özerklik tanıyan yasanın 64'e karşı 373 oyla kabul edildiğini aktardı.

Yarın da devam edecek kurulda, Ahmet Türk ile Aysel Tuğluk, DTK Eşbaşkanlığı için aday gösterildi.

AKnews

Diğer Haberler