Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
DTK, ‘Özerk Kürdistan’ Dedi

DTK, ‘Özerk Kürdistan’ Dedi

09 Ağustos 2010 Pazartesi 10:04
Demokratik Toplum Kongresi (DTK), “Demokratik Türkiye - Özerk Kürdistan” istedi. Açıklamayı yapan Ahmet Türk, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ve PKK’ye “Elinizi tetikten çekin” çağrısı yaptı.
Diyarbakır'da yapılan DTK 4. Olağan Kurulu, dün  sona erdi. Yazar, şair, meslek odaları temsilcileri ile sivil toplum kuruluşları başkanlarının katıldığı toplantıya, BDP tam kadro iştirak etti. Kurulda yapılan seçimde yasaklı siyasetçiler Ahmet Türk ile Aysel Tuğluk DTK Eşbaşkanlığı'na getirildi.

“Demokratik Özerklik”in tartışıldığı kurultayın sonuç bildirgesi, Vedat Aydın Toplantı Salonu'nda Ahmet Türk tarafından okundu.

Kürdistan Topluluklar Birliği (Koma Civakên Kurdistan – KCK) operasyonlarında bin 500'ü aşkın insanın cezaevine atılmasını “siyasi soykırım” olarak adlandıran Ahmet Türk, tüm tutuklananların serbest bırakılmasını istedi.

DTK adına yeni “demokratik anayasa” talebini yineleyen Ahmet Türk, şöyle konuştu:

“Günümüz Türkiye'sinde var olan ve etrafında yoğun tartışmaların yürütüldüğü referandum, anayasa paketinin içeriği ülke sorunlarını çözecek veya çözüm sürecine koyacak nitelikten uzaktır. Kongremiz, 12 Eylül rejimini ve Anayasası'nı tümden kaldırmayacak ve bütün farklılıkların haklarını garanti altına almayacak bir anayasa paketine 'evet' veya 'hayır' yanıtının hiçbir sorunumuzu çözmeyeceği inancındadır.”

Mevcut anayasa paketinin 80 yılı aşkındır yok sayılan Kürt, Ermeni, Süryani, Asuri, Keldani, Arap halklarına, Alevi, Êzîdi ve diğer inanç gruplarına, emekçilere dair hiçbir özgürlük içermediğine dikkat çeken Türk, 80 yıllık katı merkeziyetçi yönetim anlayışla Türkiye'nin idare edilemeyeceğini söyledi. Türk, “demokratik özerklik” formülünü şöyle açtı:

“Demokratik özerklik, devletin demokratik yapıya duyarlı olmasını sağlayan ilişki ve örgütlenme biçimidir. Birbirinden faklı topluluk ve kültürlerin kendi yaşam ve geleceklerine karar vermeleridir. 'Demokratik Türkiye - Özerk Kürdistan' önermesi, DTK'nın 3 yıldır savunduğu çözümdür. İspanya, Almanya, İtalya, ABD, İngiltere, Rusya, Çin, Hindistan gibi pek çok örneği ve deneyimi de bulunmaktadır. Bu talep halklarımızın ortak çabası, mücadelesi ve diyalogu ile inşa edilecektir

Devlete ve PKK'ye “elinizi tetikten çekin” çağrısında bulunan Türk, “Silahların tek taraflı susmasının hiçbir çözüm getirmediğini gördük. Barışçıl bir çözüm için iki tarafın da silahları susturması gerekiyor” ifadelerini kullandı. T

Ahmet Türk, Kürt sorununun çözümünde PKK lideri Abdullah Öcalan'a da rol verilmesini ve cezaevi şartlarının düzeltilmesini de talep etti.

AKnews

Diğer Haberler