Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
DTK, ”Özerk Kürdistan” Dedi

DTK, "Özerk Kürdistan" Dedi

23 Ağustos 2010 Pazartesi 12:57
Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Daimi Meclis toplantısında alınan kararlar DTK Eşbaşkanı Ahmet Türk tarafından açıklandı.
Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Daimi Meclis toplantısında alınan kararlar DTK Eşbaşkanı Ahmet Türk tarafından açıklandı. 'Özerk Kürdistan çözüm önerisi daimi meclisimiz tarafından esas alınmaktadır' diyen Türk, bunun birlikte yaşama projesi olduğunu vurguladı.

DTK Daimi Meclis toplantısında alınan kararlar açıklandı. DTK Eşbaşkanı Ahmet Türk'ün açıkladığı kararlarda KCK'nin ilan ettiği eylemsizlik kararının bir fırsat olduğu ifade edildi.

MÜZAKERE SÜRECİ BAŞLAMALI

Türk, 'PKK'nın eylemsizlik kararının toplumsal barışa tarihi bir fırsat sunduğu inancındayız. Bundan sonra biz taleplerimizi hükümete iletmek zorundayız. Bir kez daha askeri ve siyasi operasyonları fiili olarak durdurmaya çağırıyoruz' dedi.

'Kardeşkanının dökülmemesi için' Türkiye ve Kürt halkını savaşa karşı çıkmaya çağıran Türk, 'Müzakere sürecinin başlaması için güven verici adımlar atılmak zorundadır' diye belirtti.

Türk temel gündemlerini sayarken, 'Yeni bir demokratik anayasanın hazırlanması, haksız şekilde tutuklu bulunan barış grubu üyeleri ve Kürt siyasetçilerin bırakılması, yüzde 10 barajının kaldırılması gündemleri temel gündemler olacaktır' ifadelerini kullandı.

ÖZERK KÜRDİSTAN

Türk, Özerk Kürdistan'ın birlikte yaşam projesi olduğunu şu sözlerle vurguladı: 'Özerk Kürdistan çözüm önerisi daimi meclisimiz tarafından esas alınmaktadır. Birlikte yaşama projesidir bu. Demokratik özerklik projesi ile ilgili bir çalıştay düzenlenecek ve sonuçlar kamuoyu ile paylaşılacaktır.'

Demokratik Toplum Kongresi (DTK), hükümet, Öcalan ve PKK başta olmak üzere çözüme katkıda bulunacak herkesle görüşmeyi amaçlamadığını söyleyen Türk, 'DTK, Kürt ulusal birliğine yönelik tüm çalışmaları esas alacaktır' dedi.

BOYKOT

Kürtlerin referandumun barışcıl bir ortamda geçmesi için üzerine düşen her şeyi yaptığına dikkat çeken Türk, 'DTK, boykot tavrının ilkeli bir görüş olduğu görüşüne de inancını sürdürmektedir' vurgusunu yaptı.

Türk, 'Türkiye'nin Kürt sorunu aynı zamanda Türkiye sorunudur. Sorunun çözülmesi için elbette ki Hükümet desteği de gereklidir. İnsanlarımız bir daha ölüleri görmek istiyor' ifadelerini kullandı.

SİLAHLARIN SUSTURULMASI

'Silahların susturulması bizim talebimizdir' diyen Türk, 'Kürt demokratların, aydınların bir talebiydi. Birbirimizi anladığımız zaman sorunun çözümüne katkı sunmuş olacağız' şeklinde konuştu

Tüm taraflarla görüşme anlamında çabalarının olacağını söyleyen DTK Eşbaşkanı, 'Ne Türk ne de Kürt halkının bu sürece tahammülü kalmamıştır. İnanç sahibi herkesin bu konunun çözümü üzerinde çaba göstermesi gibi bir sorumluluğu vardır' diye konuştu.

AZADİYA WELAT'IN KAPATILMASINI KINADI

Azadiya Welat gazetesinin kapatılmasını da kınayan Türk, 'Demokratik siyasetin güçlenmesini istediğimiz bir dönemde bir Kürt gazetesinin kapatılmış olmasını kınıyoruz' dedi ve basının susturulmasını, demokrasinin susturulması olarak değerlendirdi.

ANF (gundem-online.net)

Diğer Haberler