Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
DTK Özerkliği Tartışacak

DTK Özerkliği Tartışacak

03 Ağustos 2010 Salı 15:32
Demokratik Toplum Kongresi (DTK), 7-8 Ağustos’ta gerçekleştireceği genel kurulunda, demokratik özerkliği tartışacak.

Demokratik Toplum Kongresi (DTK), 7-8 Ağustos'ta gerçekleştireceği genel kurulunda, demokratik özerkliği tartışacak. DTK Eşbaşkanlığı için yasaklı siyasetçiler Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk aday gösterilecek.

DTK 4. Olağan Genel Kurulu, 7-8 Ağustos tarihlerinde Diyarbakır'da toplanacak. Bugün Diyarbakır'da, Sümer Park Sinema Salonu'nda, BDP Parti Meclisi üyesi Cemal Coşğun, Cafer Kan ile birlikte basın toplantısı düzenleyen DTK Sözcüsü Yüksel Genç, kurul hakkında bilgi verdi.

Genel kurulun Türkiye'nin demokratikleşmesine ciddi katkılar sunacağını belirten Genç, Kürt sorununun barışçıl ve demokratik çözüm sürecine geçişin nasıl sağlanacağını tartışacaklarını kaydetti. Genç, şunları söyledi:

“Kurulda demokratik çözüm modelleri, son yıllarda kamuoyunun da gündeminde olan Demokratik Özerklik, 12 Eylül'de yapılacak olan referanduma yaklaşım ve DTK'nın yapılanmasını ilgilendiren tartışmaların yapılacağını Türkiye kamuoyu ile paylaşırız.”

Genç, basın mensuplarının Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'in Tunceli'de özerkliğe ilişkin yaptığı konuşmayı hatırlatması üzerine, “Sayın Baydemir özerklik meselesini nasıl anladığını söylemiştir. Türkiye'nin kuruluş yıllarında Mustafa Kemal de Baydemir'le benzer şeyler söylemiştir. Muhtariyetten bahsetmiştir” dedi.

Genç, bir gazetecinin “DTK'nın Eşbaşkanlığı için Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk'un isimleri geçiyor. Bu bilgi doğru mu?”, sorusuna, şu cevabı verdi:

“Evet böyle bir durum söz konusu. Kendileriyle bu konuda görüşüldü. Arkadaşlar bu öneriye sıcak bakıyor. Bu öneri DTK Genel Kurulu'nda konuşularak, karara bağlanacak.”

md AKnews

Diğer Haberler