Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
DTK, Talabani İle Barışı Görüşecek

DTK, Talabani İle Barışı Görüşecek

18 Ağustos 2010 Çarşamba 13:16
Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'den randevu aldıklarını belirten Türk, Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'den de yanıt beklediklerini söyledi.
Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Başkanı Ahmet Türk, ateşkesi kalıcı hale gelmesi için "barış stratejisi" oluşturulmasını istedi. Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'den randevu aldıklarını belirten Türk, Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'den de yanıt beklediklerini söyledi.

Sabah gazetesinin haberine göre Türk, ateşkesin kalıcı hale gelmesi için harekete geçti. PKK'nin ateşkes kararının iyi değerlendirilmesi gerektiğini ifade eden Türk, bu amaçla önce DTK'yı toplayacaklarını ardından sorunun muhataplarıyla temasa geçmeyi planladıklarını kaydetti.

Türk, Irak Cumhurbaşkanı Talabani'nin kendilerine randevu verdiğini belirterek, önümüzdeki günlerde Bağdat'a ziyarette bulunacaklarını açıkladı. Türk, Talabani ziyareti öncesi Cumhurbaşkanı Gül'le görüşmek istediklerini ifade ederek, "Sayın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüşme imkânı tanınırsa çok yararlı olacak. Hiçbir sorun tek taraflı iyi niyetle çözülmez. Karşılıklı olarak neler yapılabileceğini konuşmak gerekiyor" dedi.

Kürt sorununun "kırılma noktasında" olduğunun altını çizen Türk, şöyle devam etti:

"Kürt sorununun çözümü ertelenemez noktada. Bir barış stratejisi oluşturulmalı. Türk ve Kürt halkını rencide etmeden bir plan hazırlanmalı. Önümüzde tarihi fırsat var. Artık Türkü, Kürdü bu ülkede yaşayan herkesi kucaklayacak bir anlayış ortaya çıkmalı. Elimizi taşın altına koymaya hazırız. Aydınlar, sivil toplum örgütleri ve bu sorunu aklıselimle yaklaşan siyasi partiler ve Kürt sorununu siyasi malzeme yapmadan çözüme odaklanmalı."

PKK, 13 Ağustos'ta yaptığı açıklamada, 20 Eylül 2010'a kadar ateşkes kararı aldığını duyurmuştu.

AKnews

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları