Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
DTK’dan Referandum Rötarı

DTK’dan Referandum Rötarı

25 Ağustos 2010 Çarşamba 13:47
DTK Eşbaşkanı Aysel Tuğluk, barış ortamının sağlanması için Talabani, Gül, Erdoğan, Öcalan ve muhalefet liderleriyle bayram sonrası görüşmeyi planladıklarını söyledi.
Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Aysel Tuğluk, barış ortamının sağlanması için Irak Cumhurbaşkanı Talabani, Türkiye Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye Başbakanı Erdoğan, PKK lideri Öcalan ve muhalefet liderleriyle bayram sonrası görüşmeyi planladıklarını söyledi.

AKnews'e konuşan Tuğluk, PKK'nin ilan ettiği “eylemsizlik” kararının kalıcı barışa dönüşmesi için DTK olarak bir dizi girişimde bulunacaklarını aktardı.

İlk olarak, PKK'ye eylemsizlik çağrısında bulunan bölgedeki 649 sivil toplum örgütü ile görüşeceklerini belirten Tuğluk, barış ortamının sağlanması için nelerin yapılabileceğini ele alarak ortak bir yol haritası oluşturmaya çalışacaklarını kaydetti.

Daha sonra Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Tayyip Erdoğan'dan randevu talebinde bulunacaklarını bildiren Tuğluk, muhalefet partileriyle de görüşmenin gündemlerinde olduğunu söyledi.

Tuğluk, Abdullah Öcalan'la da görüşmeyi düşündüklerini, bunun için ilgili makamlar nezdinde gerekli girişimlerde bulunacaklarını ifade etti.

Tuğluk, planladıkları bu görüşmeler için net bir takvim belirlemediklerini belirterek, siyasi partiler ve sivil toplum örgütlerinin 12 Eylül'de yapılacak anayasa değişikliği referandumuna kilitlenmesi nedeniyle, programlarını referandum sonrasına bırakma eğiliminde olduklarını söyledi.

Tuğluk, Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'yle yapacakları görüşmeyi de bayram sonrasına ertelemeyi düşündüklerini ifade etti.

Tuğluk, Başbakan Erdoğan'ın, “Hükümet değil ama devletin kurumları Öcalan'la görüşebilir”, Cumhurbaşkanı Gül'ün, “terörle mücadelede sadece silah değil, başka yöntemler de kullanılmalı” sözlerine ilişkin de şunları söyledi:

“Bu açıklamaları olumlu buluyorum, doğru bir yaklaşım. Yanlış yapanlar yaygarayı koparanlardır. Akıllı bir devlet hiç komplekse kapılmadan sorunun çözümü için diyalog geliştirebilmeli, bundan kaçınmamalıdır.”

AKnews

Diğer Haberler