Barzanî dema referandûmê destnîşan kir
Serokwezîrê Herêma Kurdistanê Nêçîrvan Barzanî ragihand, ku dê di nav sala 2017ê de referandûma ji bo serxwebûna Başûrê Kurdistanê bê encamdan.
Hûmara 97. ya Newepelî Vejîya
Nuştoxanê na hûmare ra Keyaksar Ateş, Abdurehman Önen û Hebûn Stembar reya verên a ke kirdkî nusenê û Newepel de dest pêkenê.
Şîretê Bedîuzzeman Mela Seîdê Kurdî
Ey Milletê Kurd! Îttîfaq di qewet, îttîhad di heyat, birayey di se’adet, hukûmat di selamet est o.
DTK’dan Referandum Rötarı

DTK’dan Referandum Rötarı

25 Ağustos 2010 Çarşamba 13:47
DTK Eşbaşkanı Aysel Tuğluk, barış ortamının sağlanması için Talabani, Gül, Erdoğan, Öcalan ve muhalefet liderleriyle bayram sonrası görüşmeyi planladıklarını söyledi.
Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Aysel Tuğluk, barış ortamının sağlanması için Irak Cumhurbaşkanı Talabani, Türkiye Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye Başbakanı Erdoğan, PKK lideri Öcalan ve muhalefet liderleriyle bayram sonrası görüşmeyi planladıklarını söyledi.

AKnews'e konuşan Tuğluk, PKK'nin ilan ettiği “eylemsizlik” kararının kalıcı barışa dönüşmesi için DTK olarak bir dizi girişimde bulunacaklarını aktardı.

İlk olarak, PKK'ye eylemsizlik çağrısında bulunan bölgedeki 649 sivil toplum örgütü ile görüşeceklerini belirten Tuğluk, barış ortamının sağlanması için nelerin yapılabileceğini ele alarak ortak bir yol haritası oluşturmaya çalışacaklarını kaydetti.

Daha sonra Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Tayyip Erdoğan'dan randevu talebinde bulunacaklarını bildiren Tuğluk, muhalefet partileriyle de görüşmenin gündemlerinde olduğunu söyledi.

Tuğluk, Abdullah Öcalan'la da görüşmeyi düşündüklerini, bunun için ilgili makamlar nezdinde gerekli girişimlerde bulunacaklarını ifade etti.

Tuğluk, planladıkları bu görüşmeler için net bir takvim belirlemediklerini belirterek, siyasi partiler ve sivil toplum örgütlerinin 12 Eylül'de yapılacak anayasa değişikliği referandumuna kilitlenmesi nedeniyle, programlarını referandum sonrasına bırakma eğiliminde olduklarını söyledi.

Tuğluk, Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'yle yapacakları görüşmeyi de bayram sonrasına ertelemeyi düşündüklerini ifade etti.

Tuğluk, Başbakan Erdoğan'ın, “Hükümet değil ama devletin kurumları Öcalan'la görüşebilir”, Cumhurbaşkanı Gül'ün, “terörle mücadelede sadece silah değil, başka yöntemler de kullanılmalı” sözlerine ilişkin de şunları söyledi:

“Bu açıklamaları olumlu buluyorum, doğru bir yaklaşım. Yanlış yapanlar yaygarayı koparanlardır. Akıllı bir devlet hiç komplekse kapılmadan sorunun çözümü için diyalog geliştirebilmeli, bundan kaçınmamalıdır.”

AKnews

Diğer Haberler