Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Dünya Mustazafları Fotoğraflarla Anlatılıyor

Dünya Mustazafları Fotoğraflarla Anlatılıyor

17 Mart 2012 Cumartesi 05:09
Mustazaf Der Diyarbakır Şubesi, Dünya Mustazaflar Haftası nedeniyle Şeyh Said (Dağkapı) Meydanı'nda zulme uğrayan halkları konu alan fotoğraf sergisi açtı.

Dünya Mustazaflar Haftası nedeniyle Mustazaf Der Diyarbakır Şubesi, açık alanda fotoğraf sergisi açtı. Mustazaf Der tarafından bir süre önce Şeyh Said Meydanı olarak ilan edilen Dağkapı'da açılan fotoğraf sergisine halk yoğun ilgi gösterdi.

Fotoğraf sergisinde dünyadan Halepçe, Irak, Suriye, Filistin Çeçenistan, ABD, Bosna, Cezayir, Keşmir, Afganistan'daki Dehşet verici katliamın fotoğrafları sergilendi.

Türkiye'den de 12 Eylül, 28 Şubat ve yakın tarih bölümünde Ubeydullah Durna ve başörtülerinden dolayı okula alınmayan kız öğrencilerin mağduriyetlerini yansıtan fotoğrafları sergideki yerini aldı.

Sergiyi gezen insanlar bu zulmü yapanlara lanet getirdikleri dikkat çekerken, bazı vatandaşlar ise şunları söylediler; "Bu açıkça bir vahşettir ve bizler bu vahşeti yapan hangi ülke olursa olsun onları kınıyoruz. İnsanlığa karşı bu kadar acımasızca bu zulümleri yapmak hiçbir mantığa sığmıyor. Yaşadığımız coğrafyada da aynı zulümleri yaşandı. Zulüm kimden gelirse gelsin zalim ve zulüm kime yapılırsa yapılsın mazlumdur. Müslümanlar artık kendine gelmeli, çünkü Müslüman'ın Müslüman'dan başka dostu, kardeşi yoktur. Bu zulümlerin son bulması için herkesi dua etmeye çağırıyorum."

Fotoğraf sergisindeki Mustazaf Der yetkilileri ise halkın yoğun teveccüh gösterdiğine dikkat çekerek serginin yarın Ulu Cami önünde, 18 Mart Pazar günü Kaplan Düğün Salonu önünde, 19 Mart Pazartesi günü Bağlar Kahve önünde ve 21 Mart Salı günü de Park Ormanı önünde olacağını açıkladı.

 

(M. Salih Keskin - İLKHA)

Diğer Haberler