KEÇELÎ NÊŞINÊ CENNET! [Avdirehîm Y.]
Seyda, melayê filon dewi rojo îne xutbi di vatêne "keçelî, korî, topalî û lengî nêşinê cennet!"
Wêjeya kirmanckî û  Seyda Melle Ehmedê Xasî
Nivîskar-lêkolîner Roşan Lezgîn, Ehmedê Xasî wek destpêka wêjeya kirmanckî bi nav kir û got ew him zanayekî olî him jî zanayekî felsefeyê bû û bi 4-5 zimanan dizanîbû.
Kürdistan Kamuoyuna [Sıdkı ZİLAN]
Kürdistan İslami Hareketi (AZADÎ) eski Genel Sekreteri, Evet-Hayır Kampanyası ve diğer konulara ilişkin basın açıklaması yaptı.
Edelman: Türkiye iç savaşa gidiyor

Edelman: Türkiye iç savaşa gidiyor

10 Aralık 2016 Cumartesi 17:02
ABD'nin eski Ankara Büyükelçisi Eric Edelman Türkiye’nin bir iç savaşın eşiğine doğru ilerlediğini ifade etti.

Washington’da Bipartisan Policy Center- Partilerüstü Siyaset Merkezi tarafından düzenlenen bir panelde Türk Amerikan ilişkileri ele alındı. “Türk-Amerikan İlişkilerinin Geleceği, İşbirliği Veya Hayal Kırıklığı” adlı panele Amerika’nın eski Ankara Büyükelçisi Eric Edelman, Amerika Avrupa Kuvvetleri eski Komutan yardımcısı emekli orgeneral Charles Wald ve El Monitör yazarı Amberin Zaman katıldı.

“Suriye’de Şu Anda Türkler’den Çok Kürtlere Güvenebiliriz”

Amerika'nın Sesi'nin haberine göre, emekli orgeneral Wald, Türkiye’nin NATO üyesi olmasına rağmen gerektiği gibi davranmadığını söyledi. Amerikan dış politikasının zayıf olduğunu düşündüğünü kaydeden Wald, Amerika’nın net bir stratejisi olmadığını da kaydetti: “Bence Türkiye konusunda sınıfta kalıyoruz, Suriye konusunda da çalışmalıyız, ikisi de karmaşık konu, Türkiye’ye karşı fazla sessiz kaldık, bence bölgedeki politikamız kötü, konuyu daha karışık hale biz getirdik.”

Wald, İncirlik’in Türkiye tarafından şantaj aracı olarak kullanıldığı ve bunun son bulması gerektiğini de söyledi: “Her zaman İncirlik’in kullanımı konusunda şantaja uğradık, Türklere bunu böyle kullanmamalarını söylemeliyiz, başka bir yere gidebiliriz, Amerika’nın ciddi ortağı, NATO üyesi Türkiye tarafından oyuna getirildiğimiz konusunda hayal kırıklığı yaşıyorum, bize karşı kırmızı çizgi aşıldı, Suriye’de şu anda Türkler’den çok Kürtlere güvenebiliriz.”

Türkiye İç Savaşa Doğru İlerliyor

Amerika’nın eski Ankara Büyükelçisi Eric Edelman da İncirlik konusunda şantaj yapılmaması gerektiğini, Türkiye ile açık net bir şekilde konuşulması gerektiğini belirtti: “’İncirlik’i 60 yıldır kullanıyoruz, sizle yolumuza devam etmek istiyoruz, NATO müttefikinden bazı beklentilerimiz var, şantaja uğramamak, rehin olarak alınmamak gibi.. Siz bizi eleştirebilirsiniz ama biz de Türkiye’de olanları kamuoyunda açıkça dile getireceğiz’ denilebilir.”

Türkiye’nin iç politikasını anlamadan dış politikasını anlamanın zor olduğunu söyleyen Edelman Türkiye’nin bir iç savaşın eşiğine doğru ilerlediğini, bunun Türkiye ve bölge için çok tehlikeli olduğunu, böylesi bir durumun Amerika’nın çıkarlarına da ters düştüğünü söyledi.

Edelman, Amerika’nın Türkiye’nin Suriye konusundaki haklı endişelerini paylaşmadığını da vurguladı.

NerinaAzad

Diğer Haberler