Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Eğitim Bir Sen, Hükümeti Protesto Etti

Eğitim Bir Sen, Hükümeti Protesto Etti

19 Nisan 2012 Perşembe 16:29
Şanlıurfa'da öğretmenlerin maaşını protesto eden Eğitim Bir-Sen üyeleri, gerçekleştirdikleri eylemde maaş bordrolarını yaktı.

Eğitim Birsen'e bağlı öğretmenler bugün saat 12.30 sıralarında Ahmet Bahçıvan İş Merkezi yanında toplandı.

Eğitim-Birsen Şanlıurfa Şubesi Başkanı İbrahim Coşkun, eğitim çalışanlarının hak ettiği ücreti almadığını ileri sürdü.

2.5 milyon kamu çalışanının 5'te 2'sinin eğitim- öğretim ve bilim alanında bulunduğunu belirten Eğitim Birsen Şanlıurfa Şubesi Başkanı İbrahim Coşkun, "Meclis çalışanına, danışmanına, şoförüne, üst düzey bürokratlara, gizli kararname ile askerlere 'Cömert Maliye', eğitim çalışanları söz konusu olduğunda 'Cimri Maliye' olmaktadır. Patronların milyon dolarlık "usulsüz sanal kumar cezalarını" gözden geçirip 'silen Maliye Bakanı' , masaya dönük mesajlarıyla daha şimdiden adeta ortamı 'geren Maliye Bakanı'olmuştur." dedi.

Hükümetin eğitime önem verdiğini her fırsatta dile getirdiğini söylemesine rağmen eğitim çalışanlarının hak ettiği ücreti almadığını ileri süren Çoşkun, "Bu ülkede demokrasinin korku tünelinden çıkması sürecindeki mücadelede eğitim çalışanları en önde olmalarına rağmen, eşit işe eşit ücret düzenlemesinde en sonda olmayı bırakın, kapsamın bile dışında tutulmuştur. Meclis çalışanına, danışmana, şoförüne, üst düzey bürokratlara, gizli kararname ile askere 'cömert maliye', eğitim çalışanları söz konusu olduğunda 'cimri Maliye' olmaktadır. Öyle ki her şey zamlanırken, ek ders birim ücreti 7,82 lirada kalmıştır. İki yıl önce 18. Milli Eğitim Şurası'nda ek ders birim ücretinin 12 TL olması kararlaştırılmıştı. Günümüz şartları dikkate alınarak ek ders birim ücretinin 15 TL'ye çıkarılmasını ve ek ders esaslarının değiştirilerek adaletli bir dağıtımın ortaya konulmasını bekliyoruz. Eğitim çalışanları olarak kimseden lütuf beklemiyoruz. Emeğimizin ve alın terimizin karşılığını istiyoruz." ifadelerini kullandı.

Coşkun yaptığı açıklamanın devamında şunları ifade etti. "Buradan hükümete sesleniyoruz: biz kimseden lutüf beklemiyoruz. Emeğimizin ve alın terimizin karşılığını istiyoruz. "Ekonomi büyüyor, Türkiye zenginleşiyor" diyenlere, eğer büyüme varsa o zaman büyümeden payımızı verin diyoruz. Eşitlik ve adalet adına düzenleme yapanların ortaya çıkardıkları eşitsizlik ve adaletsizliğin giderilmesini istiyoruz. Bu günden itibaren bir hafta boyunca derslere 'Eğitim Çalışanıyız, İnsanca Yaşam Hakkımızı İstiyoruz' yazan kokartlarla gireceğiz" dedi.

Coşkun'un açıklamasının ardından öğretmenler, yanlarında getirdikleri maaş bordrolarını yaktı.

(Mehmet Demir-İLKHA)
 

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları