Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Eğitim-Sen, Diyarbakır’da 18. yılını kutladı

Eğitim-Sen, Diyarbakır'da 18. yılını kutladı

25 Ocak 2013 Cuma 05:34
Eğitim Sen Diyarbakır Şubesi, sendikalarının kuruluşunun 18'inci yıldönümüne ilişkin Demirok Tesisleri'nde etkinlik düzenledi.

Sendikalarının kuruluşunun 18'inci yıldönümü etkinliğinde konuşan Eğitim-Sen Diyarbakır Şube Başkanı Birtek,"Kürtler anadilde eğitim isterken onlar haftada bir saat seçmeli ders olarak koydular. Bu hakarettir. Ne Kürtler ne de emekçiler bunu kabul etmeyecektir" dedi.

Eğitim Sen Diyarbakır Şubesi, sendikalarının kuruluşunun 18'inci yıldönümüne ilişkin Demirok Tesisleri'nde etkinlik düzenledi. 

KESK Diyarbakır dönem sözcüsü Özgen Demirci, Kürt yazar Mehmet Ronahi, Sur Belediye Başkan vekili Nakşi Sayar, Barış Anneleri,  Amed Göç-Der, DTK, Tümbel-Sen, Devrimci 78'liler Federasyonu, ESP, TZP Kurdi üye ve temsilcilerinin de katıldığı etkinlik, devrim ve özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenler anısına saygı duruşuyla başladı.

Eğitim-Sen Diyarbakır Şube Başkanı Kasım Birtek yaptığı kısa konuşmada, emekçilerin, ezilenlerin ve Kürt halkının zorlu süreçlerden geçtiğini ifade ederek, kaygılarını dile getirdi.

Barış görüşmelerinin yapıldığı günlerde Paris'te üç Kürt kadın siyasetçinin katlini hatırlatan Birtek, "Biz bunu barışa sıkılmış bir kurşun olarak görüyoruz" dedi.

Kürt halkının cenaze törenlerinde barış mesajları vermeyi sürdürdüğünün altını çizen Birtek, "Bu cenaze törenleri Kürtleri provoke etmeye çalışanlara yönelik verilen bir cevaptır" dediği konuşmasında anadilde eğitime de değindi. Birtek, "Kürtler anadilde eğitim isterken onlar haftada bir saat seçmeli ders olarak koydular. Bu hakarettir. Ne Kürtler ne de emekçiler bunu kabul edecektir" diye konuştu. 

"AKP tercihini savaştan yana kullanıyor" diyerek hükümetin eğitime bütçe ayırmamasını eleştiren Birtek, AKP Hükümeti'nin asimilasyon ve neo-liberal politikalarına karşı mücadelelerini sürdüreceklerini belirterek sözlerini tamamladı.

Etkinlik, Eğitim Sen'in 18 yıllık tarihi ile özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenleri anlatan sinevizyon gösterimi ve müzik dinletisi ile devam etti.(ANF)

Diğer Haberler