Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Eğitim Yuvası mı Nazi Kampı mı?

Eğitim Yuvası mı Nazi Kampı mı?

01 Ekim 2012 Pazartesi 18:41
Başörtülü öğrencinin okulun yönetimi tarafından dışarıya çıkmasının, kantine gitmesinin ve arkadaşlarıyla konuşmasının yasaklandığı öne sürüldü.
GAZİANTEP - Şahinbey Türktepe Ortaokulu`nda başörtüsünden dolayı rehberlik odasına kilitlenerek tecrit edilen Sedanur Ağsu isimli öğrencinin, adeta Nazi kamplarındaki uygulamaları hatırlatan muamelelere maruz kaldığı belirtildi. Başörtülü öğrencinin rehberlik odasına kapatılarak günlerce tecrit edildiği ve aşağılandığı iddia edildi.
 
2012-2013 Eğitim ve Öğretim Yılı başörtüsü zulmüyle başladı. Yüzde 99`u Müslüman olan bir ülkede Müslüman bir kız çocuğu inancından dolayı hakarete uğruyor, aşağılanıyor ve tecrit ediliyor. Okulunda gardiyan-mahkum muamelesine tabi tutulan 13 yaşındaki başörtülü Sedanur Ağsu`nun okulun kantincisinin dahi hakaretine maruz kaldığı belirtiliyor.
 
Başörtüsü ile okuluna devam etmek istediğini belirten Türktepe Ortaokulu 8.Sınıf Öğrencisi Sadanur Ağsu( 13) yaşadığı mağduriyeti şöyle ifade etti: "Okula gittiğim gün okul müdürü Ömer Usta, benim kolumdan tutarak `hemen başındakini çıkar yoksa odaya kitlenirsin` dedi. Ben böyle okumak istediğimi söylediğimde ise, beni alt katta bir odaya kapattı. Çantamı almak için sınıfa gitmem gerektiğimi söylediğimde de `Senin diğer öğrencilerin arasına girmen yasak, sana diğer kuralları da anlatayım: teneffüse çıkmak yasak,kantine çıkmak yasak, dışarıya çıkmak arkadaşlarınla konuşmak yasak.`dedi."
 
Rehberlik Odasında Okulun Dağılımına Kadar Kilitli Olarak Tutuluyor

Ağsu, iki haftadır okula geldiği her gün rehberlik odasına kapatılarak kapının üzerine kilitlendiğini ve okulun dağılımına kadar odada tutulduğunu söyledi.

Çocuğunu okula gönderdiği günden beri kızının rehberlik odasında tecrit edildiğini belirten Nurgül Ağsu ise, "Çocuğumu tek kişilik bir odada tecrit edip üzerini kilitliyorlar. Okul müdürüne bunu neden yaptıklarını sorduğumda ise `Odada dosyalar olduğu için kilitliyoruz` dedi. Kızım yaklaşık iki haftadır eğitim alamıyor, derslere alınmıyor, teneffüse gidemiyor." İfadelerini kullandı.
 
Kantinci Dahi Öğrenciye Hakaret Ediyor
Okulun kantincisinin dahi kızına hakaret ettiğini ve onu azarladığını belirten anne Ağsu,
"Kantinci dahi çocuğumu azarlayabiliyor. Çocuğum geçen gün ihtiyacı için gittiği kantinde kantinciden hakaret görmüş, bunu al git bir daha buraya gelme, odandan çıkma demiş."şeklinde konuştu.
 
Müdür Tecrit ve Hakarette Israrcı
Bütün çabalarına rağmen çocuğunun hala tecride, hakarete ve aşağılanmaya maruz kaldığını belirten anne Ağsu, "Müdür bey yaptığı uygulamalarda ısrar ediyor; müdür beye neden bunları yaptığını sorduğumuzda yaptığında normal olduğunu söylüyor. `Bu şekilde hiçbir şekilde arkadaşlarının yanına çıkmayacak.` diyerek başörtüsünü taktığı müddetçe ayrı tutulacağını söyledi."dedi.
 
İlçe Milli Eğitim Müdürü: "Daha Önce Senin Gibi Gelenleri Küfürle Gönderdik"
Çocuğunun eğitim sorunu için Şahinbey İlçe Milli Eğitim Müdürüyle görüşmeye gittiğinde ise hakaretle karşılaştığını belirten Anne Ağsu, "İlçe milli eğitim müdürü `Daha önce sizin gibi gelenleri buradan küfürle kovduk. Sizin sorunuz için bizde çözüm yok` dedi ve bana hakaret ederek dışarı çıkardı." şeklinde konuştu.
 
Başörtülü Öğrenci Velisine Terörist Muamelesi
Anne Ağsu, okul ve ilçe milli eğitim müdürlüklerinde karşılaştığı skandal sözler ve davranışlardan sonra gittiği Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürlüğü`nde ise terörist muamelesi gördüğünü belirterek " İl milli eğitim müdürlüğüne gittim. Orada sorunumu milli eğitim müdür yardımcısına anlatınca orada bulunan polisi çağırarak `Bunu buradan götürüp ifadesini alın, haklarında tutanak tutun` dedi." İfadelerini kullandı.
 
Öğrenci ve velisinin iddialarını sorduğumuz Şahinbey Türktepe Ortaokulu Müdürü Ömer Usta ise, "açıklamada bulunamayacağını" söyledi.
 
(Şefik Mert-İLKHA)

 

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları
07 Ocak 2017 Cumartesi 07:00
31 Aralık 2016 Cumartesi 21:46
16 Aralık 2016 Cuma 16:37
15 Aralık 2016 Perşembe 08:30
03 Aralık 2016 Cumartesi 11:09
11 Ekim 2016 Salı 06:47
08 Eylül 2016 Perşembe 23:09
07 Eylül 2016 Çarşamba 22:17
08 Ağustos 2016 Pazartesi 16:48
04 Ağustos 2016 Perşembe 22:05