Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
“Ehmedê Xanî Yıllığı” Çıktı

“Ehmedê Xanî Yıllığı” Çıktı

10 Ağustos 2010 Salı 12:14
Ehmedê Xanî’ye ilişkin araştırma yazıları, söyleşi ve yorumların yer aldığı “Ehmedê Xanî Yıllığı” adı altında hazırlanan Kürtçe-Türkçe bir derleme yayınlandı.

Türkiye'de, ünlü Kürt edebiyatçı ve filozof Ehmedê Xanî'ye ilişkin araştırma yazıları, söyleşi ve yorumların yer aldığı “Ehmedê Xanî Yıllığı” adı altında hazırlanan Kürtçe-Türkçe bir derleme yayınlandı.

Ağrı'nın Doğubeyazıt ilçesinde oturan araştırmacı yazar Nihat Gültekin, Bahar Gültekin ve Mehmet Gültekin tarafından hazırlanan Ehmedê Xanî Yıllığı, 320 sayfadan oluşuyor.

Belge Yayınları arasında çıkan ve bir yıl boyunca Ehmedê Xanî hakkında yazılanların yer aldığı yıllık 3 bölümden meydana geliyor.

Kürtçe ve Türkçe olarak yayınlanan yıllığın birinci bölümünde Xanî hakkında son bir yılda yapılan, Prof. Dr. İzeddin Mustafa Resul, Prof. Dr. Namık Açıkgöz, Rohat Alakom, Doç. Dr. Kadri Yıldırım gibi araştırmacı ve yazarların araştırmalarına yer veriliyor.

İkinci bölümünde Xanî'ye ilişkin, aralarında Doğubeyazıt Belediye Başkanı Dr. Canan Korkmaz'ın da bulunduğu değişik çevrelerle yapılan söyleşilerin yer aldığı yıllığın üçüncü bölümünde de, Cemşit Bender, Şeyhmus Diken gibi yazarların Xanî ve eserlerine ilişkin yaptıkları yorum yazılarına yer veriliyor.

Yıllığın üç yazarı tarafından kaleme alınan önsüzde ise, şu not dikkat çekiyor:

“Büyük Kürt şairi ve filozofu Ehmedê Xanî, Orta Doğu'nun en ünlü orta ve yakın çağ şairleri arasında yurt dışında en çok okunan ve yabancı dillere tercüme edilip hakkında kitap ve makaleler yazılanların hemen başında gelmektedir. Herhangi bir devlet veya kurumun sistemli bir destek ve teşviği olmamasına rağmen Xani'nin ünü dünyada hızla yayılmakta, nerdeyse her geçen yıl başka yabancı bir dilde eserlerinin tercümesine ya da hakkında kitap ve araştırma yazılarının yayınlandığına tanık oluyoruz.”

Yıllıkla ilgili olarak AKnews'e konuşan araştırmacı yazar Nihat Gültekin, her yıl düzenli olarak yıllığı çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.

Bunun için de desteğe ihtiyaçları olduğunu ifade eden Gültekin, şöyle dedi:

“Bu kitap, 2011 yılının başında her yıl periyodik olarak yayınlanacak Xani Yıllığı'nın bir ön çalışmasıdır. Bu projenin başarıya ulaşabilmesi için oluşum aşamasında olan ve çeşitli dil ve ülkelere göre görev dağılımı yapacak olan kurul şahıslar ile konunun uzmanı, araştırmacı-yazarlarımızın destek ve önerileri ve yine edebiyatımızdaki gelişmelere ilgi duyan insanların yardımları olacaktır. Tüm bu ortak çalışmaların uzun vadede Ehmedê Xanî'nin dünya edebiyatında hakkettiği üne ve saygınlığa kavuşmasına yardımcı olacağı inancındayız.”- Ehmedê Xanî kimdir?

17. Yüzyıl'da yaþadı. Divan edebiyatını Kürtçe'nin Kurmanci lehçesine taşıdı. Mem u Zin adlı destanı, doğuda bir Romeo ve Juliet,  bir Leyla ile Mecnun kadar yayıldı. Türk, Kürt, Arap, Süryani, Çerkez; bölgedeki bütün etnik renkler Mem u Zîn'i ağızdan ağıza küçük farklılıklarla, çok çeşitli dillerde; çocuklarına, torunlarına anlattı. Bir mutasavvıftı. Doğu Bayazıt'taki türbesi bir şeyh türbesi muamelesi gördü.  Kürt çocukları için Nubara Biçukan (Küçüklerin Turfandasý) isimli bir önemli eser daha kaleme aldı. Eqideya Şslame (Şslam İnancı), Fi Beyani Erkani İslam (İslam'ın Temelleri) isimli yapıtları da uzun yıllar bölgedeki en popüler din yorumları olarak okundu. Doğu Bayazıt medreselerinde müderrislik ve saray kâtipliği yaptı. Eserleri İngilizce, Fransızca, Rusça gibi dillere çevrildi.

AKnews

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları
30 Ocak 2017 Pazartesi 13:29
04 Aralık 2016 Pazar 01:35
05 Kasım 2016 Cumartesi 22:49
22 Ekim 2016 Cumartesi 10:55
04 Ağustos 2016 Perşembe 09:17
07 Temmuz 2016 Perşembe 09:20
04 Temmuz 2016 Pazartesi 15:04
28 Haziran 2016 Salı 08:27
22 Haziran 2016 Çarşamba 09:27
03 Haziran 2016 Cuma 17:11