Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Ekonomi İlk Çeyrekte Yüzde 3.2 Büyüdü

Ekonomi İlk Çeyrekte Yüzde 3.2 Büyüdü

03 Temmuz 2012 Salı 00:37
Ekonomi verileriyle ilgili rakamlar açıklandı. Buna göre Türkiye ekonomisi yılın ilk çeyreğinde yüzde 3,2 oranında büyüme gösterdi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Türkiye ekonomisinin bu yılın birinci çeyreğinde yüzde 3,2 büyüdüğünü açıkladı.

Buna göre Türkiye ekonomisi yılın ilk çeyreğinde yüzde 3,2 oranında büyüme gösterdi. Beklentiler yüzde 2,5 oranında büyümedeydi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), bu yılın ilk çeyreğinde Türkiye`nin yüzde 3,2 büyüdüğünü açıkladı. TÜİK, bu yılın ilk çeyreğinde gayri safi yurt içi hasılanın cari fiyatlarla yüzde 14,2 artışla 329 milyar 20 milyon lira düzeyinde gerçekleştiğini açıkladı.

Buna göre, üretim yöntemiyle hesaplanan GSYH tahmininde, 2012 yılı birinci üç aylık döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre cari fiyatlarla GSYH, yüzde 14,2`lik artışla 329 milyar 20 milyon lira oldu. Sabit fiyatlarla ise bu dönemde ekonomi yüzde 3,2 büyümeyle 27 milyar 89 milyon lira olarak belirlendi.

Öte yandan, takvim etkisinden arındırılmış sabit fiyatlarla GSYH bu yılın ilk çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 2,3`lük artış gösterdi. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış GSYH değeri de bir önceki döneme göre yüzde 0,2 arttı.

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları