Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Elçi: Almanya, Kürdlere yapılan tarihi haksızlığı gidersin

Elçi: Almanya, Kürdlere yapılan tarihi haksızlığı gidersin

10 Ekim 2012 Çarşamba 23:05
Alman Federal Meclisi'ne mektup gönderen Diyarbakır Milletvekili Şerafettin Elçi, 15 Ekim'de mecliste görüşülecek "Kürd kimliği tanınsın" kampanyasındaki taleplerin kabul edilmesini istedi.

Alman Federal Meclisi'ne mektup gönderen Diyarbakır Milletvekili Şerafettin Elçi, 15 Ekim'de mecliste görüşülecek "Kürt kimliği tanınsın" kampanyasındaki taleplerin kabul edilmesini istedi. 15 Ekim'deki oturumunun Alman demokrasisi açısından bir sınav teşkil edeceğini belirten Elçi "Kürtlerle ilgili verilecek olumlu bir karar tarihi bir haksızlığı giderecek" dedi.

Alman Federal Meclisi'nde pazartesi yapılacak "Kürt kimliği tanınsın" oturumu öncesi, Kürtlerin taleplerine destek artıyor. Almanya'da onlarca göçmen kuruluş, aydın, sanatçı ve siyasetçi Kürtlerin taleplerini gündemine alan Federal Meclis'in Dilekçe Komisyonu Başkanı Kersten Steinke'ye mektup göndererek kampanyaya tam destek verdiklerini bildiriyor.

Türkiye'den ise BDP Eşbaşkanları Selahattin Demirtaş ve Gülten Kışanak ile sosyolog İsmail Beşikçi'den sonra Diyarbakır Milletvekili ve KADEP Genel Başkanı Şerafettin Elçi de komisyon başkanı Steinke'ye mektup gönderdi. ANF'nin eline ulaşan mektupta Elçi Almanya'ya tarihi sorumluluğunu hatırlatarak özetle şu çağrıda bulundu:

"ALMANYA'NIN DEMOKRASİ SINAVI"

"Kürt halkı Ortadoğu’nun kalbi sayılan topraklardan binlerce yıldır yaşayan, kendi değerleri, tarihin derinliğinden çıkarıp getirdiği kültürel ve ulusal özellikleri olan kadim bir halktır. Ne acıdır ki bu halkın kadim ülkesi Kürdistan, bundan yüzyıl kadar önce 1. Paylaşım Savaşı’nın ardından Batı ülkelerinin ekonomik çıkarlarına kurban edildi. 1920’lerde Ortadoğu’da kurulan yeni dengelerde Kürtlere ve Kürdistan’a yer verilmedi.

Bunun yerine Kürtler Türkiye’nin, İran’ın ve yapay olarak yaratılmış Irak ile Suriye’nin yönetimine verildi. Kürt halkı bu yüzden son yüzyılda çık acı çekti. Kürt kimliği ve varlığı inkar edildi. Halka sistematik katliamlar yapıldı. Ancak buna rağmen Kürt halkı yılmadı, ulusal varlığı ve değerlerinden vazgeçmedi.

Şimdi bu haklı direnişinin meyvelerini topluyor. Kürt halkı ve Kürdistan şimdi tarih sahnesindeki yerini alıyor. Ortadoğu’da yeniden kurulacak olan dengelerde artık Kürdistan’ın da bir yerinin olması gerektiği bugün Kürt dostu ve düşmanları tarafından da kabul ediliyor.

15 Ekim günü Kürt kimliğinin Almanya’da tanınmasıyla ilgili Federal Parlamento’da yapılacak olan oturumunun Alman demokrasisi açısından bir sınav teşkil edeceğini belirtmek istiyorum.

Federal Parlamento’nuzun Kürt kimliğin inkarına dayanan uygulamalara son vereceği, Kürtlerin haklı taleplerini demokrasi içinde karşılamak suretiyle Kürt halkının özlemlerine olumlu yanıt vereceğine inanmak istiyorum. Böylesi olumlu bir karar hem tarihi bir haksızlığın giderilmesi hem de barışa ve demokrasiye katkı sunması açısından tarihi bir adım olacaktır."(ANF)

Diğer Haberler