Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
EMITT’in gözdesi Diyarbakır oldu

EMITT’in gözdesi Diyarbakır oldu

27 Ocak 2013 Pazar 19:41
Dünyanın 5’inci büyük turizm fuarı arasında yer alan Uluslar arası Seyahat ve Turizm Fuarı sona erdi. 4 gün süren fuar boyunca Diyarbakır standı ziyaretçi akınına uğradı.

İstanbul Beylikdüzü TÜYAP’ta bu yıl 17’inci düzenlenen fuara her yıl olduğu gibi bu yıl da Diyarbakır damgasını vurdu. Görkemli Diyarbakır Surları ile çevrili stantta Diyarbakır kadayıfı, çöreği, bakır el sanatı, şarkıları, halk oyunları ve kahvaltısıyla adeta Diyarbakır İstanbul’a taşındı. Diyarbakır’ı tanıtan Gezi Rehberi, 2013 Diyarbakır Büyükşehir Belediye Takvimi, el broşürü dağıtılan stantta 2013 yılı Diyarbakır Surları Yılı olması ve UNESCO Dünya Tarihi Miras Listesi’ne alınması için devam eden kampanya nedeniyle imza toplandı. Bunun paralelinde dört gün boyunca Beyoğlu İstiklal Caddesi üzerindeki “Diyarbakır Surları UNESCO Yolunda” adıyla binlerce imzaya ulaşıldı.

Fuardaki Diyarbakır standını ziyaret edenlere Diyarbakır çöreği ve kadayıfı ikram edilirken, katılımcılar Eyvan Grubu’nun Türkçe ve Kürtçe söylediği şarkılarla halaylar çekti.

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Vali Mustafa Toprak, Yerel Gündem 21 Kent Konseyi Genel Sekreteri Metin Kılavuz, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Remzi Can, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Alican Ebedinoğlu, DİSAD Başkanı Burç Baysal ve yönetim kurulu üyesi Osman Akyıl stantta ev sahipliği yaptı. Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Veysi İpek ile Diyarbakır’ın yerel basın yayın kuruluş temsilcilerinin de aktif olarak katıldığı fuarda, gazeteciler Diyarbakır standına olan ilgiyi haber yaptı.

Diyarbakır stanttı basın kuruluşları tarafından da büyük ilgi gördü. En çok haberi ve tanıtımı yapılan stantta, Baydemir ‘le ulusal yayın yapan haber kuruluşlarının yanı sıra çeşitli il ve ilçelerin yerel kanalları da haber ve program yaptı.

Diğer Haberler