Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Emlakçılar Van’ın Yeni İmar Planı’nı Beğenmedi

Emlakçılar Van'ın Yeni İmar Planı'nı Beğenmedi

16 Aralık 2012 Pazar 08:47
Van Belediyesi ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı arasında imzalanan ve geçtiğimiz haftalarda askıya çıkarılan şehrin yeni 'İmar Planı'na tepkiler gelmeye devam ediyor.

Konuyla ilgili İlke Haber Ajansı Muhabirinin sorularını yanıtlayan Özdek, yapılan imar planlarının yanlış olduğunu belirterek, bu imarı kabul etmediklerini ve protesto edeceklerini söyledi.

"Bu İmar 4. Sınıf Bir İmardır"

Van'ın çevresinde çıkan imar planını incelediklerini belirten Özdek, "Kısa bir süre önce Van'ın çevresine ait imar planı açıklandı. Merkezin imar planının da önümüzdeki günlerde açıklanmasını bekliyoruz. Fakat bu çıkan imarında çok vasat bir imar olduğu ve 4. Sınıf bir imar olduğunu Van'ı kalkındırma açısından çok faydalı olmayacağını düşünüyoruz. Oysa bizler Van Büyük Şehir Belediyesi olmuşken Kentin çehresini değiştirecek, güzelleştirecek kalkındıracak ve gerçekten Van'ı Van yapacak bir imar beklemekteydik. Fakat ne yazık ki şu an da görüyoruz ki bu imar Van'ı zarara sokmakta, sosyalitesine ve ekonomisine zarar vermektedir." Diyerek yeni imar planının yanlış olduğunu savundu.

"1655 Kodunun 1651in Altına Çekilmesini İstiyoruz"

Yeni İmar planının Van'ı dar kalıp arasına soktuğunu anlatan Özdek şu çarpıcı iddialarda bulundu. "Van'da çıkan imar planı sağlıklı bir imar planı değil. Bizler bunu mutlaka tekrar gözden geçirilmesini istiyoruz. Van'da yeterince park ve bahçe alanının sağlıklı bir şekilde konuçlandırılmasına bizler rıza gösterirken bakıyoruz ki birçok mahallemiz yeşil alan içerisinde boğulmuş 1655 kodu çerisine sıkıştırılmış ve mahalleler tamamen taşkın su mahali haline getirilmiş insanlar mağdur edilmiştir. Bizler bu kodun kesinlikle 1651 altına çekilmesini istiyoruz."

"Bu İmar Van'ın Geleceğini Karartıyor"

Yeni imarın Van'a birçok alanda zarar verdiğini iddia eden Özdek, "Dolayısıyla bizler imarın mutlaka sağlıklı bir şekilde çizilmesi taraftarıyız. Van'ın kalkınması, gerçekten merkezi bir il haline getirilmesi için çevre illerin Van'a ihtiyacı vardır. Van merkezi bir ildir. Vasat bir imarla geleceğinin karartılmasına karşıyız. STK 'ar olarak bu çıkan imarı kabul etmiyor ve hatta protesto ediyoruz. Bu imarın revize edilmesi gerektiğine inanıyor. Van'ın şu aşama da yeni ve sağlıklı bir imara ihtiyacı varken Şehircilik ve Mekânsal Planlama Müdürlüğü tarafından çizilen imar Van'ı köykent haline getirdiğini, geriye götürdüğünü ve Vanlıları sıkıntıya soktuğunu bariz bir şekilde görmekteyiz." Diye konuştu.

"Resmen Van'ın Kaderiyle Oynanıyor"

Van'a 120 Milyon TL lik bir yatırım yaptırdığını aktaran Orhan Özdek, son olarak, "Amacımız Burada istihdamı sağlamak. Sanayici ve iş adamlarını kurumaktır. Ancak bakıyoruz ki Van'ımızın kaderiyle resmen oynanmakta ve yetkililerimiz bu olaya duyarsız kalmaktadır. Dolayısıyla Bizler mutlaka ama mutlaka imarın revize görmesini vatandaşlarımızın mağduriyetlerinin göz önünde bulundurulmasını istiyoruz." İfadelerini kullandı.(Murat Dalgın-İLKHA)

Diğer Haberler