Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Emniyet Müdürlüğü’nde başörtüsü yasağı

Emniyet Müdürlüğü'nde başörtüsü yasağı

29 Ağustos 2012 Çarşamba 14:43
28 Şubat süreciyle zirveye çıkan başörtü yasağı aradan geçen yıllara rağmen hâlâ sürüyor.

YASAKÇI GENELGE YENİDEN DÜZENLENSİN

İstanbul Emniyet Müdürlüğünün sosyal tesisleri kuruluş, görev ve çalışma yönetmeliğinin 63. maddesine göre sosyal tesislere girmek için kart başvurusu yapacak kadınların başlarının açık, erkeklerin ise sakalsız olması gerektiği ibaresi yer alıyor. Yaşlı kadınlarda, halk arasında GATA Fiyonk'u tabir edilen baş örtme şekli yeterli görülüyor. Kurum çalışanları ve yakınları İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne ait İstanbul Polis Moral Eğitim Merkez Müdürlüğü internet sitesinde yer alan genelgenin düzeltilmesini istiyor. Hukukçular da İçişlerine bağlı Emniyet Genel Müdürlüğü'nün bu yasağı genelgeyle devam ettirmesini, insan haklarına aykırı buluyor.

Emniyet Genel Müdürlüğünün sosyal tesislerine girişte gündeme gelen kılık-kıyafet yönetmeliği, 28 Şubat süreciyle zirveye çıkan yasakçı zihniyetin varlığını yeniden gündeme getirdi. İstanbul Emniyet Müdürlüğünün sosyal tesisleri kuruluş, görev ve çalışma yönetmeliğinin 63. maddesine göre sosyal tesislere girmek için kart başvurusu yapacak kadınların başlarının açık, erkeklerin ise sakalsız olması gerektiği ibaresi yer alıyor. Yaşlı kadınlarda, halk arasında GATA Fiyonk'u tabir edilen baş örtme şekli yeterli görülüyor. Kurum çalışanları ve yakınları İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne ait İstanbul Polis Moral Eğitim Merkez Müdürlüğü internet sitesinde yer alan genelgenin düzeltilmesini istiyor.

İNTERNET SİTESİNDE YER ALAN MADDELER ŞÖYLE

Emniyet Genel Müdürlüğü'nün İstanbul'daki tesislerinde uyguladığı genelge, internet sitesinde ve sosyal tesislerin girişlerinde hala asılı duruyor. Emniyet Genel Müdürlüğüne ait http://www.istanbulpmem.pol.tr adlı internet sitesinde yer alan maddeler şöyle: "Madde 63- (1) Sosyal tesislere giriş kartı talebinde bulunanlardan; a) Görevli personelin anne-baba, eş ve çocukları ile çocuklarının eşlerinden; (2) Başvurularda verilecek fotoğraflar kişinin son haliyle çekilmiş, bayan ve erkekler başı açık, sakalsız ve resmi evrakta kullanılacak nitelikte olacaktır. Personelin anne-babaları tarafından, yaşları ileri olmak kaydıyla erkekler hafif sakallı, bayanlar çene altından bağlanmış, saç dipleri görülecek şekilde eşarplı fotoğraf verebilirler. (3) Sosyal tesislere giriş kartları isteğine ilişkin başvuru formları Ek-8 ve Ek-9 örneğine uygun düzenlenir."

AÇIKÇA İNSAN HAKLARI İHLALİ

Emniyet Genel Müdürlüğü'nün insan hakları ihlali yaptığını belirten Adalet-Der Genel Başkanı Avukat Emre Yurtalan, "Genel olarak insan hak ve özgürlüklerine aykırı bir durum. Kamu kurum ve kuruluşlarına herkesin özgürce girme hakkı vardır, bu bir insan hakları ihlalidir. Bu maddelerin Emniyet Genel Müdürlüğü'ne bağlı bir yapılanmada geçerli olması tam anlamıyla bir skandaldır. İçişleri Bakanlığına bağlı Emniyet Genel Müdürlüğü'nün bu yasağı genelgeyle devam ettirmesi ciddi bir ayıptır. Bu ayıbın derhal düzeltilmesi gerekiyor" dedi.

YASAKÇI GENELGE YENİDEN DÜZENLENSİN

İstanbul Emniyet Müdürlüğünün sosyal tesisleri kuruluş, görev ve çalışma yönetmeliğinin 63. maddesine göre sosyal tesislere girmek için kart başvurusu yapacak kadınların başlarının açık, erkeklerin ise sakalsız olması gerektiği ibaresi yer alıyor.

Yaşlı kadınlarda, halk arasında GATA Fiyonk'u tabir edilen baş örtme şekli yeterli görülüyor. Kurum çalışanları ve yakınları İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne ait İstanbul Polis Moral Eğitim Merkez Müdürlüğü internet sitesinde yer alan genelgenin düzeltilmesini istiyor. Hukukçular da İçişlerine bağlı Emniyet Genel Müdürlüğü'nün bu yasağı genelgeyle devam ettirmesini, insan haklarına aykırı buluyor.(Milli Gazete) 

Diğer Haberler