Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
En çok tütün tüketen ülke

En çok tütün tüketen ülke

12 Eylül 2012 Çarşamba 16:57
Ülkede her yıl 200 bin kişi tütün tüketiminden ölüyor.

Dünyanın en çok tütün ve tütün mamulleri kullanan milletinin Endonezyalılar olduğu, ülkede her üç kişiden ikisinin tütün kullandığı bildirildi.

Tütün ve tütün mamulleri kullanım oranlarının en yüksek olduğu ülkelerde, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve ABD Hastalıkları Kontrol ve Önleme Merkezi'nin (CDC) destekleğiyle bir anket yapıldı.

15 ülkede toplam 8 bin kişinin katılımıyla yapılan anketin sonuçlarına göre, 15 yaşın üstündeki Endonezyalıların yüzde 67'si sigara içiyor ve bunların yüzde 53'ünü erkekler oluşturuyor.

DSÖ yetkilileri, Endonezya'da sigara fiyatlarının vergilerin az olması nedeniyle çok düşük olduğunu ve çocuk yaştakilere sigara satıldığını, 240 milyon nüfuslu ülkede her yıl en az 200 bin kişinin tütün ve tütün mamulleri kullanımı kaynaklı hastalıklardan öldüğünü belirtiyor.

Endonezya'da kamuya açık alanlarda ve reklamlarda tütün mamulleri reklamlarına 2009'da yasak getirildiği ancak denetimlerin yeterli olmaması nedeniyle sorunlar yaşandığı belirtiliyor. Uzmanlar, panolarda, televizyonlarda, sinema ve tiyatrolarda sigara reklamlarının yapılmasına izin verildiğini ve bu ürünleri satan firmaların birçok etkinliğe sponsor olduğunun altını çiziyor.

"Endonezyalı Bakan Mboi: "Utanıyorum"

Endonezya Sağlık Bakanı Nafsiah Mboi, anket sonuçlarına ilişkin olarak, "İnsanlarımız kurtarmayı başaramadık. Sigara endüstrisine yenildik. İnsanlarımızı sigaradan kurtarmak istiyoruz. Bu durumu kabullenemeyiz" dedi.

Mboi, Endonezya halkının yüzde 80'inin kamuya açık yerlerde sigara dumanına maruz kaldığını ve çocuklu evlerde ebeveynlerin sigara içme oranlarının çok yüksek olduğunu vurgulayarak, "Sağlık Bakanı olarak, bu durumun devam etmesine izin verilmesinden utanıyorum" diye konuştu.

Diğer Haberler