Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Endonezya Sele Teslim

Endonezya Sele Teslim

23 Ocak 2013 Çarşamba 12:01
Endonezya'nın başkenti olan Jakarta bol yağış bırakan muson yağmurları nedeniyle perişan halde. İHH sel felaketinden etkilenen halka yardım etmek için çalışmalara başladı.

Endonezya'nın başkenti Jakarta 16 Ocak'ta başlayan ve 2 gün devam eden yoğun yağışlardan büyük ölçüde etkilendi. Resmi makamların gerekli önlemleri almadığını ifade eden yerel sivil toplum kuruluşları sel baskınlarının etkili olduğu bölgelerde acil ihtiyaçları gidermek bir yana evlerinde mahsur kalanlara dahi herhangi bir yardım ulaştırılmadığını kaydetti.

Ülkede açlık ve salgın tehlikesine karşı uyarıda bulunan yardım kuruluşları resmi makamlardan uluslararası yardım çağrısı yapılmasını ve olağanüstü durum ilan edilmesini istedi.

İHH (İnsani Yardım Vakfı) bölgeye ilk olarak 10 bin Euro'luk nakdi yardım ulaştırdı. İHH ayrıca 10 büyük baş adak kurbanının kesimini yaparak bunların etlerini felaketzedelere dağıtacak.

Yağışların bitmesine rağmen suların hala çekilmediği Cakarta'da özellikle kıyı bölgelerde yaşayan halk evlerini terk etmek zorunda kaldı. Resmi rakamlara göre ölü sayısının 20'ye ulaştığı sel felaketinin gerçek bilançosu ise ancak sular çekildikten sonra belli olacak.(Cuma Karakoç- İLKHA)

Diğer Haberler