Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Enerji Bakanı Yıldız Erbil’e uçamadı

Enerji Bakanı Yıldız Erbil'e uçamadı

04 Aralık 2012 Salı 23:01
Kürdistan Petrol ve Gaz Konferansı'na katılmak üzere Erbil'e gitmek isteyen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Bağdat'ın engeline takıldı.

Erbil'de 2. kez düzenlenen Kürdistan Petrol ve Gaz Konferansı'na katılmak üzere Erbil'e gitmek isteyen Bakan Taner Yıldız'a uçağının Erbil'e inemeyeceği bildirildi. Bakan Yıldız'ın Bağdat'a iniş yapma isteğine de yanıt verilmeyince uçak Kayseri'ye geri döndü.

 
Irak merkezi hükümeti dün aldığı bir kararla Erbil'e yapılacak uçuşlarda önce bütün özel uçakların Bağdat'a uğrama şartı koydu. Bu nedenle Bakan Yıldız'ın Erbil'e uçuş için aldığı izin geçersiz hale geldi. Bağdat'a iletilen notun yanıtı beklenirken Başbakanlığa ait uçak havalandı. GAP uçağı beklenen izin gelmeyince Kayseri'ye iniş yapmak zorunda kaldı.
 
Bakan Yıldız, gelişmelerle ilgili olarak şunları söyledi: 
 
'İstisna tutulacağımızı düşündük'
 
"Dün planladığımız şekilde sayın Putin’in Türkiye ziyaretinden sonra Kuzey Irak’ta yapılan uluslararası toplantıya, enerji ve doğalgazla alakalı toplantıya katılmak üzere Başbakanlıktan tahsis edilen uçakla Kuzey Irak’a gitmek üzere İstanbul ’dan yola çıktık. Ancak bugün sabahleyin bütün özel uçaklara Kuzey Irak hava sahasının kapatıldığı bildirildi. Bu manada istisna tutulacağımız inancıyla, normalde havalandık, pilotumuz o izni alır diye. Hem Dışişleri Bakanlığımız, hem de bizim girişimlerimiz vardı. Ama Kayseri üzerine geldiğimizde bu iznin hala verilemeyeceği tarafımıza söylendi. "

Diğer Haberler