Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Enfal kurbanlarının kemikleri Kürdistan’da

Enfal kurbanlarının kemikleri Kürdistan’da

29 Mayıs 2012 Salı 16:37
Güney Kürdistan’daki Enfal katlimında öldürülen 730 Kürd’ün kemikleri Bağdat’tan alınarak anavatanlarına getirildi.

Kürdistan bayrağına sarılı 730 tabut içinde getirilen cenazeler Chamchamal’daki Enfal anıtı çevresinde hazırlanan mezarlara gömüldü.

Süleymaniye’de düzenlenen törene Enfal’de yakınlarını kaybeden ailelerin de aralarında bulunduğu yüzlerce kişi katıldı. Burada bir konuşma yapan Federe Kürdistan Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani, Bağdat’ta Kürdlere karşı “etnik temizlik” niyetinin halen sürdüğünü söyledi. Barzani bu duruma örnek olarak Jalawla, Sadiye ve Kerkük’te Kürdlerin karşılaştığı muameleyi gösterdi.

Son yıllarda Enfal kurbanı Kürdlerin gömüldüğü toplu mezarlardan çıkarılan kemikler Bağdat’ta Adli Tıp Kurumu tarafından incelendi. DNA testleri sonucunda kimlikleri belirlenen kurbanlar Süleymaniye’nin 80 kilometre batısındaki Chamchamal’da Enfal Anıtı çevresinde özel olarak ayrılan alana gömüldü.

Saddam rejimi döneminde gerçekleştirilen Enfal katliamında 180 binden fazla Kürd’ün öldürüldüğü tahmin ediliyor. Kurbanların büyük çoğunluğunun izi Irak çöllerindeki toplu mezarlarda aranıyor.

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları