Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Engelim Olma

Engelim Olma

03 Aralık 2012 Pazartesi 23:27
Senden beklentim acımak değil, paylaşmak. Hiçbir eksiğim yok benim. Senin yaptığın her şeyi ben de yapabilirim.

İbrahim SEDİYANİ

- 3 Aralık Dünya Engelliler Günü vesilesiyle -

     Bana öyle acıyarak bakma. Engelim yok benim.

     Senden beklentim acımak değil, paylaşmak. Hiçbir eksiğim yok benim. Senin yaptığın her şeyi ben de yapabilirim.

     Bana engelliymişim gibi bakma. Engelim yok benim. Tek engelim sensin, senin bu bakış açın. Senden hiçbir eksiğim yok benim. Yaptığın her şeyi ben de yapabilirim.

     Engelim olma.

     Ben de senin çalıştığın işlerde çalışabilirim. Senin başardıklarını ben de başarabilirim. Varmak istediğin hedeflere ben de seninle birlikte ulaşabilirim.

     Elini uzatırsan, tutabilirim. Bakarsan gözlerimin içine, okuyabilirim söyleyemediğin sözcükleri. Sevinç ve hüznünü paylaşırsan benimle, dokunabilirim içindeki her bir sırra tek tek.

     Açarsan içindekilerini bana, kapatabilirim zaaflarını. Gösterirsen sakladığın ne varsa, dışarı çıkartabilirim senin de bilmediğin sendeki cevheri.

     Engelim olma.

     Senin üşüdüğün sokaklarda ben de üşüyebilirim. Yağmur tanelerine yakalanınca ben de senin kaçıştığın gibi kaçışabilirim.

     Uzaktan geçen bir tren gördüğümde benim aklıma da kaybettiklerim gelir. Vapur sesini duyduğumda ben de sevdiklerime kavuşacakmışım gibi heyecanlanırım.

     Yere düşen sarı bir yaprak gördüğümde benim de aklıma hüzünlü bir şiirin mısrâları gelir. Çiçekli bir yolda yürüdüğümde ben de çocukluğumda öğrendiğim neşeli şarkıları mırıldanırım.

     Engelim olma.

     Ben de bazen çocuk olurum, bazen insanlara yol gösteren bilge biri. Bazen çok kızarım da kızgınlığımı belli ettirmemek için tebessüm ederim, bazen de öylesine mutlu olurum ki sevinçten hüngür hüngür ağlarım.

     Bazen kalabalıklara karışmak isterim, bazen de yalnız kalmak, kendimle olmak. Bazen kalabalıkların içinde bile kendimi yalnız hissederim, bazen de yapayalnız kalsam da aslında hiç yalnız olmadığımı bilirim.

     Engelim olma.

     Ben de senin gibi sevebilirim, sevdâya tutulabilirim. Bazen öyle ânlar olur ki, dünyayı ayağımın altına serseler tınmam bile. Bazen de olur ki, bir dost gülüşü, içten bir tebessüm, sıcak bir selam, sevgi dolu bir bakış, dünyalara bedeldir benim için.

     Senin oynadığın tüm oyunları ben de oynayabilirim, ezberlediğin tüm şarkıları ben de ezberleyebilirim. Okuduğun kitapları ben de okuyabilirim, yazdığın şiirleri ben de yazabilirim.

     Öğrendiğin her şeyi ben de öğrenebilirim. Bazen öğrendiklerimi zaman geçtikçe unuturum; bazen de en büyük hakikati, unuttuklarım öğretir bana.

     Engelim olma.

     Bazen bir güvercin olup uçmak isterim ama, toprağın altına gömdüğüm sırlarımı bırakıp gidemem işte. Bazen de suyun derinliklerine dalıp bir daha da çıkmak istemem ama, gökyüzüne yükselttiğim hayâllerimi terk edemem kolay kolay.

     Bazen etrafımı saran konuların arasında üşür tüm bedenim. Bazen de tek sözcük bile öyle bir ısıtır ki içimi.

     Bana öyle acıyarak bakma, engelli deme bana. Ben engelli değilim. Senden hiçbir farkım yok benim. Sen nasılsan ben de öyleyim.

     Engelim olma.

     Bazen tıpkı senin gibi öyle bir çekilmez olurum ki, ne yapıp edip kurtulmak istersin benden. Bazen de öyle savunmasız ve yapayalnız hissedersin ki kendini, en çok da beni arzu edersin yanında. Bazen ağzımdan çıkan bir söze bile tahammül etmezsin, bazen de içimdeki tüm sırları sana açmamı istersin.

     Engelli deme bana. Ben engelli değilim. Senden hiçbir farkım yok benim.

     Sen nasılsan ben de öyleyim.

     Ben de hayata tutunmak istiyorum, çalışmak, toplumun arasına karışmak istiyorum. Ben de sevmek, sevilmek ve sevinmek istiyorum. Konuşmak, paylaşmak, dokunmak, seslenmek, söylemek, söyleyebilmek, okşamak, duyumsamak, hissetmek ve hissettirmek istiyorum.

     Senin istediğin her şeyi ben de istiyorum.

     Engelim olma.(Ufkumuz.com)

Diğer Haberler