Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Ensarioğlu: Newroz, Yasaklar Olsa da Kutlanacaktır

Ensarioğlu: Newroz, Yasaklar Olsa da Kutlanacaktır

17 Mart 2012 Cumartesi 19:42
AKP Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu;birey olarak yasakları sevmediğini, yasakların kendisine çok itici geldiğini dile getirdi.

18-21 Mart tarihleri arasında BDP tarafından kutlanması planlanan Newroz bayramına İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelge ile yasak getirilmesini AKP Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu, CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ve HAS Parti İstanbul İl Başkanı Mehmet Bekaroğlu DİHA'ya değerlendirdi. AKP Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu, birey olarak yasakları sevmediğini, yasakların kendisine çok itici geldiğini dile getirdi.

Şiddet içermediği, insanların yaşamlarını tehdit etmediği, insanlara, doğaya zarar vermediği müddetçe her tür kutlamanın ve protestonun yapılmasından yana olduğunu ifade eden Ensarioğlu, "İnsanlar neyi nasıl ve ne zaman protesto etmek isterlerse öyle protesto etsinler. Buna engel olmaya çalışmanın, yasaklar getirmenin yanlış olduğunu düşünüyorum" dedi.

Ensarioğlu: Newroz yasaklar olsada kutlanacaktır

Newroz bayramının barış, özgürlük, direniş anlamına geldiğini belirten Ensarioğlu, bu evrensel değerleri kendi içinde taşıyan Newroz gibi bir bayramda şiddet sahnelerinin yaşanmamasını umduğunu söyledi. Son 10 gündür hükümet yanlısı basında Newroz bayramına katılımı engelleme amaçlı yapılan haberleri okumadığını belirten Ensarioğlu, "Kürt halkı Newroz'unu nasıl kutlamak istiyorsa öyle kutlasın. Güvenlik güçlerinin herhangi bir yöneliminin olması durumunda bunu kimsenin onaylamayacağı ortadadır. Son 10 yılda Newroz nasıl barış içinde ve insanların istediği tarihte kutlanmışsa bugün de aynı şekilde kutlanmalıdır. Nitekim Newroz yasaklar olsa da kutlanacaktır. Olmasa da kutlanacaktır. Onun için buna yasaklar getirmenin mantığı anlaşılır değildir" dedi. Kendisinin de İstanbul'da GÜNSİAD'ın düzenleyeceği Newroz etkinliğinde bayramı kutlayacağını belirten Ensarioğlu, Diyarbakır'da olmayacağını söyledi.

Tanrıkulu: Newroz yasağı temel bir hakkın açıkça ihlalidir

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ise, Newroz bayramının bu şekilde hükümet tarafından yasaklanmış olmasının temel bir hakkın kullanılmasının açıkça ihlal edilmesi olduğunu ifade etti. Önceki yıllarda da Newroz'un kutlandığını ve hiçbir yasaklamanın olmadığını hatırlatan Tanrıkulu, o yıllarda herhangi bir olay yaşanmamıştır. Hükümetin tekrar geriye dönerek Newroz bayramının kutlanmasına engel olmasının hiçbir mantığı yoktur. Bu halkın iradesine bir saygısızlıktır. Bu yasakların ortaya çıkaracağı olası sonuçlardan da hükümet sorumlu olacaktır" dedi.

Bekaroğlu: Resmi bir tören değil ki bu devlet karışsın!

HAS Parti İstanbul İl Başkanı Mehmet Bekaroğlu da, İçişleri Bakanlığı tarafından böylesi bir genelgenin yayınlanmasını tek kelimeyle "saçma ve akıldışı" bulduğunu söyledi. İnsanların sivil bir şekilde bu etkinliği kutlama kararı aldığını ifade eden Bekaroğlu, "Devlet mi bir halkın bayramını ne zaman kutlayacağına karar verecek. O zaman düğünlere de, davetlere de, taziyelere de karışsın. Orada hangi etkinliği ne zaman kutlayacağına karar versin. Bu akıl dışı bir şeydir. Anlaşılır hiçbir yönü yoktur" dedi.

Olası herhangi bir provokasyondan ve yaşanabilecek bir olumsuzluktan direkt hükümetin sorumlu olacağını ifade eden Bekaroğlu, "Akla mantığa aykırı olan bir yön de şudur. Burada çıkacak olası bir sonuç hükümetin de lehine değildir. Nasıl bir amaç olduğunu kestirmekte zorlanıyorum. Hafta içine denk gelen bir gün yerine insanlar hafta sonu eğlenmek, düşüncelerini paylaşmak, mesajlar vermek istiyorlar. Siz neden bunu zorluyor ve Newroz'u engellemeye çalışıyorsunuz? Newroz'un ruhuna aykırı bir şey mi yapılıyor. Yok. Resmi bir tören değil ki buna devlet karışsın. Bu halkın direnişiyle yarattığı bir değeridir. Bir bayramıdır. Devletle alakası yoktur. Onun için kimse onların ne zaman ya da nerede bayramı kutlayacağına karar veremez" ifadesini kullandı. 

DİHA

Diğer Haberler