Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Erdoğan Akçakale’de Suriyeli Mültecilere Hitap Etti

Erdoğan Akçakale'de Suriyeli Mültecilere Hitap Etti

31 Aralık 2012 Pazartesi 08:05
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesinde Suriye Ulusal Koalisyon Lideri Muaz el Hatib'le birlikte Suriyeli mültecilere ve Akçakalelilere hitap etti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Ceylanpınar'daki programını tamamladıktan sonra helikopterle Akçakale'ye geldi. Erdoğan'nı Akçakale kaymakamı Eyüp Fırat ve diğer yetkililer karşıladı

Suriye Ulusal Koalisyon Lideri Muaz el Hatib'le birlikte halkı selamlayan Erdoğan konuşmasının çoğunu Suriye'deki olaylara ayırdı.

Suriye rejiminin 50 bine yakın Suriyeliyi şehit ettiğini ifade eden Erdoğan, "Aynı olayı Hama'da, Humus'ta babası yapmıştır. Bu ise babasını geçti. Unutmayın, şunu çok açık net görüyoruz, aslında Allah'ın yardımı yakındır ve unutmayın 'sabreden zafere ulaşır' Siz, çok çile çektiniz. Az önce Akçakale merkezde söyledim, her kutlu doğum sancılıdır. Şu anda Suriye bir kutlu doğuma hazırlanıyor. Bu ise tüm Suriye halkının iradesinin iktidar olmasıdır. Biz Türkler olarak Arap'ıyla Kürt'üyle Hristiyanıyla, tüm Dürzisiyle, tüm Suriye halkını, hangi inançtan olursa olsun hepsini bugüne kadar sevdik, seviyoruz. Ayırmadık çünkü bizim aramızda 910 kilometre sınır var. Biz, hem kardeşiz hem komşuyuz. İnşallah sonuna kadar yanınızdayız." İfadelerini kullandı.

Türkiye'deki kamplarda yaklaşık 150 bin Suriyelinin bulunduğunu belirten Erdoğan, kendi imkanlarıyla evlerde kalan Suriyelilerle birlikte sayının 230 bine ulaştığını söyledi.

Dünyadaki yüzü aşkın ülkenin Muaz El Hatip ve ekibinin liderliğini kabul ettiğini ifade eden Erdoğan, "Bu ne demek 'Ey Esed biz seni artık tanımıyoruz, hadi defol' demektir. Çünkü halkının kabul etmediği liderler o makamlarda kalamaz. Halk kimi istiyorsa onlar iktidar olacak istenmeyenler de gidecek." İfadelerini kullandı.

Erdoğan'ın dinleyen Suriyeli mülteciler sık Erdoğan lehinde Suriye lideri Beşşar Esed aleyhinde slogan attılar. (İbrahim Yılmaz-İLKHA)

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları