Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Erdoğan: birçok eksiğin farkındayız

Erdoğan: birçok eksiğin farkındayız

02 Haziran 2012 Cumartesi 17:25
Erdoğan'ın, Diyarbakır'da partisinin il kongresine katılarak yaptığı konuşmanın detayları...

Başbakan Tayyip Erdoğan, Diyarbakır'da partisinin il kongresine katılarak bir konuşma yaptı.

Erdoğan,  AKP İl başkanlarının defalarca saldırıya uğradığını belirterek, "Teşkilatımızın mensupları kaçırıldı. 13 Mayıs'ta Kulp İlçe Başkanımız terör örgütü tarafından kaçırıldı. Şırnak İl Başkan Yardımcısı alçakça, haince bir saldırı sonucu şehit edildi. Bu kardeşlerimizin öldürülmesi, kaçırılması mücadele azmimizi daha da perçinledi. Bu kardeşliği hiç kimse bozamaz. Ne kanlı terör örgütü, ne de onun siyasi uzantısı." dedi.

Kürtlerin nezdinde AK Parti'nin birinci parti olduğunu belirten Erdoğan, "Kürt kardeşim için biz Kürtçe TV kurarken onlar dudak büktüler. Biz Kürtçe enstitüler kurarken alay ettiler. 100 yıldır hayal olarak gösterilen alanlarda tarihi adımlar atarken ya yok saydılar ya da engellemek için ellerinden gelenleri yaptılar. Bizi taşlamaktan geri durmadılar. Anneler evlatlarıyla cezaevinde Kürtçe konuşamazken, onun önünü açan ben oldum. Biz sessiz devrimler gerçekleştirirken onlar bize düşmanlık yaptılar. Hani siz Kürtleri düşünüyordunuz, bugüne kadar Kürtler için ne yaptınız? Bunların tek bildiği hakaret. Daha yapılacak çok şey var. Elbette biz birçok eksiğin farkındayız" dedi.

2005'de Diyarbakır'da ne söylediklerinin arkasında olduğunu belirten Erdoğan, "9, 5 yıldır Kürt meselesini, terör meselesini çözmek için hangi adımı attıysak çok ama çok büyük engellerle karşılaştık. Bu engellerin büyük bir kısmını sizler bizzat gördünüz." dedi.

Erdoğan, sözlerini şu şekilde sürdürdü: "Terör örgütü ve uzantısı malum parti BDP bu coğrafyanın CHP'si olmak için elinden geleni yaptı. BDP ve CHP bu ülkeye ve bölgeye hiçbir şey kazandırma niyetinde değil. CHP bir kurultay daha yapıp BDP ile birleşsin. İkisi de özlerine dönsün. Şimdi CHP 10 maddeyle meseleyi çözeceğini söylüyor. Randevu verdim, gelsinler görüşelim. Siz daha önce neredeydiniz? CHP Genel Başkanı önce Güneydoğu illerini öğrensin. Haritaya baksın, Mersin'in nerede olduğunu öğrensin. İmam Hz. Ali yerine büyük İslam düşünürü diyenle hangi yola çıkılır?"

Diğer Haberler