Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Erdoğan: Görüşme gayet iyi geçti

Erdoğan: Görüşme gayet iyi geçti

02 Temmuz 2012 Pazartesi 12:47
T.C Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Leyla Zana ile yaptığı görüşme hakkında; "Gayet iyi geçti, gayet verimli olduğuna inanıyorum." dedi.

T.C. Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ile Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Leyla Zana yaklaşık 1.5 saatlik bir görüşme yaptı. Erdoğan'dan 'gayet iyi geçti' açıklaması geldi.

Gayet iyi geçti

Zana, ön kapıdan girdiği Başbakanlık Resmi Konutu'ndan ayrılırken gazetecilerin olmadığı protokol kapısını tercih etti. Zana'nın gazetecilerin sorularını yanıtlamak istemediği için bu yolu tercih ettiği yorumları yapıldı. Görüşmede Erdoğan, demokratik açılım sürecini anlatıp destek istedi. Zana ise "Bu kanı durdurma zamanı gelmiştir" dedi.

Toplantıyı değerlendiren Başbakan Erdoğan , "Gayet iyi geçti, verimli olduğuna inanıyorum" dedi. Erdoğan, Zana ile tekrar bir araya gelip gelmeyeceği sorusuna "Yok." karşılığını verdi.

Görüşmeyi değerlendiren, gazeteci Yazar Orhan Miroğlu, "Umarız bu görüşme hayırlara vesile olur" dedi. Miroğlu, bu görüşmeye neden olan iklimin Başbakan Erdoğan 'ın diyaloğa açık yaklaşımından kaynaklandığını ifade ederek, 5 yıl veya 10 yıl önce böyle bir görüşmenin gerçekleşmesinin mümkün olmadığını belirtti. Yakalanan olumlu iklimin sözde kalmaması, somut adımlara dönüşmesi gerektiğine dikkati çeken Miroğlu, şöyle dedi:

"Artık 21. yüzyılda silahın şart koşulması bile son derece yanlış. 3. dünya ülkelerinde bile böyle bir şeyden söz etmek söz konusu olamaz. Silahla bu sorunun çözülemeyeceği, diyalogla sağlanacağı görülmelidir. Hiç bir hak talebi silah şart koşularak meşru kılınamaz. Bu görüşmeden önce Leyla hanım düşüncelerini ve Kürt sorununun çözümüne yönelik düşüncelerini zaten ifade etmişti. Leyla hanım ve bizim gibi kişiler zaten bu tür düşünceleri açıklamamızdan ötürü koruma ile gezer hale geldik. Türkiye 'de bu konuda çok olumlu gelişmeler oldu."

"24 saat Kürtçe yayın yapan televizyon kanalı açıldı. Hiç kimse bundan rahatsızlık duymadı. Leyla hanım, Başbakan Erdoğan ve Kürt sorununun çözümü konusundaki düşüncelerinde de doğru tespitlerde bulundu ve bu görüşme gerçekleşti. Ancak bu görüşmenin içeriğinin de kamuoyu ile paylaşılması gerek. Bu gibi görüşmeler daha önce de oluyordu. Önemli olan bu görüşmelerin somut adımlara dönüşmesidir. Bu sağduyulu ortamın iyi değerlendirilmesi gerekir. Umarız bu görüşme hayırlara vesile olur. Leyla hanım umarız BDP 'yi de ikna eder de barış ortamının tesisi sağlanır."

Umuda kapı aralandı

Zirveyi değerlendiren AKP Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu, şunları söyledi: "Bu görüşme umuda ve çözüme kapı aralamıştır. Leyla Zana sıradan bir Kürt siyasetçisi değil. Kürt mahallesinde itibarı olan, bedel ödemiş bağımsız düşünen ve bağımsız konuşan bir siyasetçidir. Ezber bozmuştur, çünkü bugüne kadar olumlu gelişmelere BDP kanadı çok sert tepki vermiş, 'Erdoğan çözemez, AKP'nin niyeti yok' diyerek Kürt kamuoyuna böyle bir algı yaratmıştır. Ciddi ölümlerin yaşandığı bir dönemde 'bu mesele sonsuza dek sürmez' diyen bir sağduyunun sesi kral çıplak demiştir."

Bu arada Zana-Erdoğan görüşmesi sürerken eski Diyarbakır Milletvekili Kutbettin Arzu'nun Başbakanlık'a gelmesi dikkat çekti.

Diğer Haberler