Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Erdoğan Obama İle Suriye’yi Görüştü

Erdoğan Obama İle Suriye'yi Görüştü

25 Mart 2012 Pazar 15:20
ABD Başkanı Barack Obama ile bir araya gelen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, başta Suriye'deki durum olmak üzere İran ve Irak konularını görüştüklerini açıkladı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Seul'de ABD Başkanı Barack Obama ile bir araya geldi. Grand Hyatt Seoul Otel'de gerçekleşen görüşmede Başbakan Erdoğan'ın yanı sıra Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve Genel Kurmay 2'inci Başkanı Hulusi Akar da hazır bulundu.

Yaklaşık bir buçuk saat süren görüşmenin ardından Erdoğan ve Obama ortak basın toplantısı düzenledi. Toplantının çok verimli geçtiğini belirten Başbakan Erdoğan, başta Suriye'deki durum olmak üzere İran ve Irak konularını görüştüklerini söyledi.

Öncelikli olarak Suriye'yi ele aldıklarını belirten Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin, Suriye konusunda en önemli göç merkezi olduğuna dikkat çekerek, "Suriye konusunda seyirci kalmak mümkün değil, insani bir görevimiz var. Görüşlerimizin örtüştüğünü görmek bizi ayrıca memnun etti" dedi. Erdoğan, Türkiye'nin Suriye konusunda üzerine düşeni yapacağını kaydetti.

İran ve Irak konularını da değerlendirme imkanı bulduklarını ifade eden Başbakan Erdoğan, İran ziyaretinin ise Suriye merkezli olacağı belirtti.

Başbakan Erdoğan son olarak, PKK'yi kastederek "Bölücü terör örgütü ile mücadelede ABD'yi yanımızda görmek bizi ayrıca memnun etmiştir" dedi.

ABD Başkanı Obama ise, görüşmede İran'ın da gündeme geldiğini dile getirerek, İran konusunda etkin adımlar gerektiğini ifade ederek, İran'ın yükümlülüklerini yerine getirmesi gerektiğini söyledi.

Etiketler: ,,,

Diğer Haberler