Barzanî dema referandûmê destnîşan kir
Serokwezîrê Herêma Kurdistanê Nêçîrvan Barzanî ragihand, ku dê di nav sala 2017ê de referandûma ji bo serxwebûna Başûrê Kurdistanê bê encamdan.
Hûmara 97. ya Newepelî Vejîya
Nuştoxanê na hûmare ra Keyaksar Ateş, Abdurehman Önen û Hebûn Stembar reya verên a ke kirdkî nusenê û Newepel de dest pêkenê.
Şîretê Bedîuzzeman Mela Seîdê Kurdî
Ey Milletê Kurd! Îttîfaq di qewet, îttîhad di heyat, birayey di se’adet, hukûmat di selamet est o.
Erdoğan: Ordu Yasalarla Yönetilir

Erdoğan: Ordu Yasalarla Yönetilir

17 Ağustos 2010 Salı 11:03
Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, ordunun teamüllerle değil, yasalarla yönetileceğini söyledi.
Erdoğan, Habertürk TV kanalında dün akşam katıldığı programda, Ağustos ayına damgasını vuran gergin Yüksek Askeri Şura (YAŞ) toplantısı konusunda, “Burada bazı isimler üzerinde mutabakat sağlayamadık. Bunu müdahale olarak değerlendirmeyelim de. Başbakan olsun, cumhurbaşkanı olsun burada yetkilerini kullanabilirler. Bu anormal bir şey değil" dedi.

"Bundan sonra böyle mi olacak?" sorusuna Erdoğan, "Gerekirse olur. Teamül dendiği zaman bana göre bu şık değil. Bir ordu, teamüllerle değil, yasalarla yönetilir" cevabını verdi.

YAŞ kararları ile ilgili olarak, "Sivilleşme yolunda bir adım diyebilir miyiz?" yönündeki soruya ise Erdoğan, "Yanlış olur, sivil irade zaten 7 yılda yetkisini kullanmıştır" şeklinde konuştu.

- TÜSİAD'a referandum eleştirisi

Tayyip Erdoğan, “Patronlar Kulübü” olarak bilinen Türkiye Sanayici ve İşadamları Derneği'nden (TÜSİAD), “Anayasa değişikliğini beğenmiyorsa açıkça 'hayır' demelerini ve gerekçelerini söylemelerini” istedi.

Erdoğan, erken seçim talepleri konusunda da, "Türkiye'nin ilan edilen zamanlarda seçim yapmasını öğrenmesi lazım. Erken seçim mantığını silip atmalıyız. Sakın bunu bir güven oylaması olarak nitelendirmeyin dedim arkadaşlarıma. Bu milletin projesidir" şeklinde konuştu.

"Medya eleştirilerine ne diyorsunuz. 'Kendi medyasını yaratmaya çalışıyor' diyorlar.." yönündeki soruya ise Erdoğan, şöyle cevapladı:

"Onların hiçbirinin patronu ben değilim. Ben de istiyorum ki medyada çoğulculuk olsun. Böyle tamamen tek başına egemenlik olmasın. Bu karteli de zannediyorum biz yıktık. Şimdi artık birbirini adeta kontrol edebilen bir yapı var. Düşünce bazında da bir güzellik bana göre geliyor."
AKnews

Diğer Haberler