Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Erdoğan: Suriye’nin kuzeyinde bir oluşuma izin vermeyiz

Erdoğan: Suriye'nin kuzeyinde bir oluşuma izin vermeyiz

26 Temmuz 2012 Perşembe 01:58
T.C. Başbakanı Erdoğan, Beşşar Esed'e bağlı rejim askerleri ile muhalifler arasındaki çatışmaların giderek arttığı Suriye'nin bölünmesine ve kuzeyinde yeni bir oluşuma 'asla izin vermeyeceklerini' söyledi.

Suriye'de bir bölünme olması halinde bunun mezhepler çatışmasına dönüşeceği uyarısında bulunan Erdoğan, "Bu etnik çatışmadan farklı bir şekilde gelişir ve gelecekte daha zor bir durumun oluşmasına neden olur. Kuzey'de oluşabilecek bir yapılanma bizim için terör anlamına gelir. Biz buna müsaade etmeyiz." dedi. Suriye'de Esed'in artık işin hakimiyetini kaybettiğini dile getiren T.C. Başbakanı Erdoğan, "Muhalif güçler duruma hâkim. Malum medya Türkiye'de Esed'in orada Kürtlere terk ettiği alanda Kürt devleti kurulduğunu iddia etmeye başladılar. Bizim terör örgütü PKK'yla PYD'nin ilişkisine sıcak bakmamız mümkün değil. Çünkü buradaki yapılanma oradaki Kürtlerin bir yapılanması olarak değerlendirilemez. PKK terör örgüt ile PYD'nin bir yapılanmasıdır ki, bu da bizim hassas noktalarımız arasında yer alacaktır ve almaktadır." ifadelerini kullandı.

Yaklaşık 1,5 ay aradan sonra ilk kez bir televizyon programına katılan Recep Tayyip Erdoğan, TV24'te moderatörlüğünü Yiğit Bulut'un yaptığı programda açıklamalarına Suriye ile başladı. 

'Sansürsüz' programında bir grup gazetecinin sorularını cevaplayan Erdoğan, reformların bir an önce hayata geçirilmesi için Esed'le defalarca görüştüğünü kaydetti. Esed'in Nusayri olmasına rağmen eşinin Sünni olduğunu hatırlatan Erdoğan, "Siz Nusayrisiniz, eşiniz de Sünni. 'Bu bir avantajdır ve bunu kullanmalısınız' dedim. O da bu konuya katıldığını belirtiyordu." diye konuştu.

Suriye'nin kuzeyindeki Kürt çoğunluğa ve Esed'in bölgeyi Kürtlere bıraktığı iddialarına değinen Erdoğan, Türkiye'deki 'malum medyanın' Esed'in Kürtlere terk ettiği alanda Kürt devleti kurulduğunu iddia etmeye başladıklarını savundu. Erdoğan, "Bizim terör örgütü PKK'yla PYD'nin ilişkisine sıcak bakmamız mümkün değil. PKK terör örgütü ile PYD'nin bir yapılanmasıdır ki bu bizim hassas dengemizdir." diye vurguladı.

Suriye Kürt Konseyi oluşturarak bir yeni adım atıldığını da belirten Erdoğan, "Suriye'de bir bölünme olursa orada bir mezhepler çatışmasına dönüşür. Bu etnik çatışmadan farklı bir şekilde gelişir ve gelecekte daha zor bir durumun oluşmasına neden olur. Kuzey'de oluşabilecek bir yapılanma bizim için terör anlamına gelir. Biz buna müsaade etmeyiz." dedi.

DIŞİŞLERİ BAKANI DAVUTOĞLU'NU GÜNEY KÜRDİSTAN'A GÖNDERİYOR

Türkiye'nin kendi bünyesinde sorun oluşturacak bir terör olayına müdahale etmesinin en doğal hakkı olduğunu kaydeden Erdoğan, "Şu anda durum çok farklı bir noktaya gelmiştir, attığımız ve atmakta olduğumuz adımlar buna yöneliktir. Dışişleri Bakanımızı önümüzdeki hafta Kuzey Irak'a göndereceğim. Kürt varlığı yok edilsin, Kürt varlığına müdahale edemiyoruz gibi bir endişemiz yok." değerlendirmesinde bulundu.

KAMIŞLI'DAKİ YAPILANMA RAHATSIZ EDER, SALDIRI OLURSA SURİYE'YE GİRERİZ

Arzularının Suriye'deki sorunun bir an evvel bitmesi yönünde olduğunu aktaran T.C. Başbakanı, "Şu anda orada televizyonlardan izliyoruz. Çok kötü durumda. Muhalif güçler final adımlarını atıyorlar. Esed yönetimi merkeze sıkışmış durumda. Diğer yerlerde muhalif güçlerin egemenliği söz konusu. Bazı yerler terör örgütüne teslim edilmiş. Terör örgütünün konuşlandığı yerlerden herhangi bir saldırı olursa hemen harekete geçeriz. Bu en doğal, en tabii hakkımızdır." diye ekledi.

Erdoğan, "Esed rejimi tamamıyla kuzeyi onlara terk ederek çekilme yoluna gitti. Buralarda PKK yapılanmasına asla müsaade etmeyiz. Bu noktada gereken her şeyi yaparız. Türkiye'nin terör örgütü konusundaki hassasiyeti bellidir. Kamışlı bölgesi ile Afrin, bu bölgeyi kuşatan bir yapılanma Türkiye'yi rahatsız edecektir. Bu yapılanma eğer terörle tehdit altına alınırsa orada bize düşen bir görev olacaktır, çünkü orada ülkemiz bir tehdit altına giriyor, o da bize göre mümkün değil." diye kaydetti.

Esed ile dostluk sürecinin bittiğini tekrar dile getiren Erdoğan, "İran bile umudunu kesti." ifadesini de kullandı. Rusların da farklı mesajlar vermediğini belirten Erdoğan, "Bugün kimyasal silahlarla ilgili açıklama yaptılar ve 'asla tasvip etmeyiz' dediler. Biz mezhep öncelikli bir dünyayı değil, insan öncelikli bir dünyayı tercih etmişiz. Bizim dinimiz insana zulmü asla kabul etmez. Onlar bizim kardeşlerimiz." diye konuştu

Diğer Haberler