Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Erdoğan, Suriye’ye BM Müdahalesi İstedi

Erdoğan, Suriye’ye BM Müdahalesi İstedi

01 Nisan 2012 Pazar 21:05
İstanbul’da düzenlenen ‘Suriye’nin Dostları’ toplantısında konuşan Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, BM’den Suriye’ye müdahale etmesini istedi.

İstanbul’da düzenlenen ‘Suriye’nin Dostları’ toplantısında konuşan Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, BM’den Suriye’ye müdahale etmesini istedi. Muhalifler askeri destek çağrısında bulunurken, Arap Birliği ise Annan Planı’nın desteklenerek bir an önce hayata geçirilmesi çağrısında bulundu.

Suriye'deki krize çözüm arayan uluslararası güçler 24 Şubat'taki Tunus zirvesinin ardından 2. defa bugün İstanbul'da bir araya geldi. İstanbul Kongre Merkezi'nde 82 ülkeden çeşitli düzeylerde katılım sağlanırken, Başbakan Tayyip Erdoğan ve Hillary Clinton da toplantıya katıldı. Toplantıya BM Güvenlik Konseyi'nde Suriye'ye müdahale etmeyi veto eden Çin ve Rusya katılmazken, BM ve Arap Birliği Özel Temsilcisi Kofi Annan'ın ortaya koyduğu 6 maddelik plan ile ilgili son durumun ele alınıyor.

Ev sahibi olarak konferansın açılışında konuşan Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye yönetiminin, Suriye Halkının Dostlarının çağrılarını kulak ardı ederek ve kendi bildiğini okuyarak acımasız şiddet politikalarını sürdürdüğünü belirtti.

Ardından uzun bir konuşma yapan Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, Suriye’de yaşananların Suriye ile sınırlı olmadığını, bölgeyi ve dünyayı etkilediğini söyledi. Suriye'nin Mısır ve Libya'nın yaşadığı acı hadiseleri yaşamasını istemediklerini savunan Erdoğan, "Defalarca Esed'e söyledik. Suriye bize verdiği sözleri tutmadı. Halkının meşru taleplerini geçmişte olduğu gibi şiddet, baskı zulüm ve sindirme yoluna giderek bastırmaya çalıştı” dedi.

Suriye’den Türkiye’ye göç edenlerin sayısının 20 bine yaklaştığı belirten Erdoğan, BM’den Suriye’ye müdahale etmesini istedi. Erdoğan, “Suriye'de yaşanan insanlık dramı karşısında uluslararası toplumun müdahale etmesi kaçınılmaz hal oldu. Uluslararası toplum son derece kararlı tutum sergilemeli. BM ve Arap Ligi krizin aşılması için yol haritasını net şekilde ortaya koymuştur. Kofi Annan girişimlerinin sonuç vermesini canı gönülden arz ediyoruz" diye konuştu.

Suriye'nin Türkiye'ye verdiği sözleri sadece zaman kazanmak için kullandığını, Annan'ın girişimlerini de sadece zaman kazanma aracı olarak kullandığını savunan Erdoğan, bu girişimlerin Suriye tarafından manipüle edilmesin izin verilmemesi gerektiğini söyledi. Erdoğan, "Suriye rejimi tarafından gerekli işbirliği yapılmadığı takdirde BM'nin Suriye'deki katliama dur demesi kaçınılmaz zorunluluk halini alacaktır. Güvenlik Konseyi bu sorumluluktan bir daha kaçınırsa Suriye halkının meşru müdafaadan başka seçeneği kalmayacaktır. Masum insanları katleden rejime yeter diyemeyen bir konseyin uluslararası barışı korumaktan aciz olduğu acıktır" dedi.

Diğer Haberler