Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Erdoğan’ın 3 aşamalı PKK planı

Erdoğan'ın 3 aşamalı PKK planı

20 Eylül 2012 Perşembe 14:05
Hükümet artan PKK saldırılarına karşı askeri, siyasi ve sosyal ayakları olan paketi hayata geçiriyor.

Asker karakolda beklemeyecek, bölgede mobil birlikler artık daha etkin olacak. Yerel yönetimler güçlendirilecek, seçim barajı düşürülerek demokrasi güç kazanacak "Silah bırakın, operasyonları durduralım" mesajı verilecek.

Başbakan Recep Tayyip ErdoğanPKK'nin artan eylemleri üzerine yeni ve kapsamlı bir yol haritası açıklamaya hazırlanıyor.

Sabah gazetesinde yer alan habere göre Erdoğan siyasi aktörler ve bölgenin ileri gelenleri ile yaptığı görüşmelerle çerçevesini çizdiği PKK'yle mücadelede yeni yol haritasını tamamladı. 30 Eylül'de düzenlenecek AKP Kongresi'nde bir bölümünü açıklayacağı ve önemli ayaklarının işaretlerini vereceği yeni yol haritasının ana hatlarıyla şöyle:

ASKER DE STRATEJİ DEĞİŞTİRDİ

İlk ayak, askeri önlemleri içeriyor. PKK'nin "vur-kal" planını uygulamaya başlamasından sonra yeni bir uygulama getiriliyor.

Karakollarda bekleme dönemi sona eriyor. Buna göre, PKK eylemlerinin yoğunlaştığı bölgelerde, karakol ağırlıklı savunma yönteminden, mobil birliklerin etkin rol oynadığı proaktif müdahale dönemine geçiliyor.

SEÇİM BARAJI İÇİN ARAYIŞ

Yol haritasının ikinci ayağı siyasi adımları içeriyor. Yerel yönetimlerin güçlendirilmesi, seçim barajının düşürülmesi gibi demokrasiye güç katacak önemli hamleler de Başbakan'ın yol haritasında yer alıyor. Yerel yönetimlere yetki devri, Mali imkanlarının güçlendirilmesi Erdoğan ve AKP'nin uzun bir süredir savunduğu bir düzenlemeydi. Buna ilişkin bir yasa 2004'te dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından veto edilmişti. Bu düzenlemenin tekrar raftan inebileceği ve güncelleneceği belirtiliyor.

SİLAH BIRAKIN MESAJI

Erdoğan'ın, AKP Kongresi'nde PKK'ye "silah bırakın, operasyonları durduralım" çağrısını güçlü bir şekilde vurgulaması bekleniyor.

Diğer Haberler