Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Erentepe(Lîz)’de Kürtçe tabelalar yeniden dikildi

Erentepe(Lîz)'de Kürtçe tabelalar yeniden dikildi

07 Ocak 2013 Pazartesi 05:46
Erentepe(Lîz) Belediyesi'nin "iki dili yaşam" kararı çerçevesinde beldenin giriş ve çıkışlarına diktirdiği ve kimliği belirsiz kişiler tarafından siyaha boyanarak, okunamaz hale getirilen tabelaların yerine yenileri dikildi.

 Muş'un Bulanık ilçesine bağlı Erentepe (Lîz) Belde Belediyesi'nin BDP'nin almış olduğu iki dilli yaşam kararı çerçevesinde beldenin giriş ve çıkışlarına astırdığı Kürtçe ve Türkçe tabelalar, bir ay önce kimliği belirsiz kişiler tarafından siyaha boyanarak, okunmaz hale getirilmişti. Belediye okunamaz hale getirilen tabelaların yerine üzerinde "Hun bi xêr hatin (Hoş geldiniz)" ve "Oxirbe (Güle güle)" yazılı tabelaları yaptırarak, beldenin giriş ve çıkışlarına yeniden astı.

Tabelaların asıldığı sırada açıklama yapan Erentepe Belde Belediye Başkanı Mehmet Yaşık, BDP'nin almış olduğu "iki dilli yaşam" karının ardından daha önce astıkları iki dilli tabelaların halktan büyük ilgi gördüğünü, ancak o günden itibaren Kaymakam ve Karayolları yetkililerinden tepkiler aldıklarını söyledi.

Kendilerine herhangi bir soruşturmanın açılmadığı ama gece yarısı gelinip tabelaların siyaha boyandığını belirten Yaşık, şunları ifade etti: "Suç duyurusunda bulundum, kimin yaptığını biliyorum. İlçe Kaymakamı, savcı ve karakol yetkililerine söyledim, hala onu bulmadılar. Ne yazık ki, bizim attığımız her adımda gidip dava açıyorlar. Bir genç duvara bir yazı yazsa hemen ortaya çıkarıyorlar. Bunu yapanları hala bulamadılar, neden bulamıyorlar. Çünkü kendileri yapmıştır. Roboski katliamı Başbakan emir verdiği için ortaya çıkmıyor, bunu da kendileri yaptığı için bulamayacaklar. Onlar ne kadar boyarsa boyasınlar, biz yeniden yapacağız. Biz bu ülkeyi bölecek bir şey yapmadık. Tabelalara Kürtçe ve Türkçe yazarak tam tersine bütünleştirdik. Onlar ne yaparlarsa yapsın her zaman dilimize sahip çıkacağız. Demokrasiyi bu ülkeye onlar değil biz getireceğiz."(DİHA)

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları