Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Ermeni soykırımında Alman bağlantısı

Ermeni soykırımında Alman bağlantısı

22 Ekim 2012 Pazartesi 08:49
Ünlü gazeteci Robert Fisk Ermeni Soykırımı döneminde çekilen ve Alman subaylarının yer aldığı bir fotoğrafı ortaya çıkardı.

Ünlü gazeteci Robert Fisk Ermeni Soykırımı döneminde çekilen ve Alman subaylarının yer aldığı bir fotoğrafı ortaya çıkardı. Fotoğrafta öldürülen Ermenilerin kemiklerinin arkasında üç Türk subayı ile poz veren iki Alman subayı görülüyor.

Independent gazetesinin dünkü sayısında yayınlanan fotoğraf 1915 yılının yaz aylarına ait. Yerde çok sayıda kemik ve kafatası görülürken bunların arkasında ise üç Türk subayı ile iki Alman subayı poz verirken yer alıyor. Robert Fisk yazısında fotoğraf ile Nazi subaylarının Yahudi Soykırımı sırasında çektirdiği fotoğraflar arasında da benzerlik kuruyor.

Erzincan ya da Erzurum dolaylarında çekildiği tahmin edilen fotoğrafın Hayk Demoyan adlı bir soykırım araştırmacısı tarafından keşfeldiği bildiriliyor. Fotoğrafın 1916 yılının Haziran ayında bölgeyi Osmanlılardan alan Rus ordusu tarafından ele geçirildiği tahmin ediliyor.

Fotoğrafı çeken ismin de cephede görev yapan Alman askeri doktoru Armin Wegner olduğu düşünüyor. Wegner Erzincan'dan Suriye'ye kadar yolculuğunda Ermeni Soykırımı kurbanlarını fotoğraflamış ndave bu fotoğrafların bazıları soykırımdan sorumlu Osmanlı yetkililerinin yargılanmasında kullanılmıştı.

Wegner daha sonra 1933 yılnda Nazi rejimi taafından gözaltına alınarak işkence edildi. Bir süre toplama kamplarında yaşayan Wegner daha sonra İtalya'ya kaçtı ve gizlenmeyi başardı.

Almanların Ermeni soykırımındaki rolü konusundaki tartışmalar uzun senelerden bu yana devam ediyor. Ermeni tarihçi Peter Balakyan'a göre Ermeni tehciri için inşa edilen demiryolunun Almanlar tarafından finanse edilmesi protestanlar tarafından protesto edildi. Bu sırada Ermeni Soykırımının gerçekleştiği bölgelerde Osmanlı ordusu içinde Alman subaylar da yer alıyordu.  ANF

Diğer Haberler