Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Esad / PKK İşbirliği Belgeleri Yayınlandı

Esad / PKK İşbirliği Belgeleri Yayınlandı

21 Mart 2012 Çarşamba 20:31
Al Jazeera, Esad rejimi ile PKK arasındaki işbirliği belgelerini yayınladı.

Al Jazeera, Esad rejimi ile PKK arasındaki işbirliği belgelerini yayınladı. Daha önce de Suriye Kürt muhalefeti liderlerinden Mişel Temo PKK/PYD tarafından öldürülmüştü.

Kırmızı bültenle Suriye tarafından aranan ve "terör örgütü" lideri olarak kabul edilen PYD’nin lideri Mart ayında başlayan ayaklanmalardan sonra Beşşar Esed tarafından ülkeye çağrılmıştı. PKK/PYD'nin Suriye'deki kürt muhalefetine baskı yaptığı biliniyor.

Taraf'ın haberine göre, İngiliz Guardian gazetesinin geçen hafta yayınladığı Suriye lideri Beşşar Esad ve eşi Esma’ya ait kişisel e-postaların ardından bu kez de Al Jazeera, Şam yönetiminin gizli güvenlik ve istihbarat belgelerini elde ettiğini açıkladı. Suriye yönetiminin en üst kademesinde görev yaparken Türkiye’ye firar eden Abdül Macit Bereket isimli bir görevlinin sızdırdığı belgeler arasında, hükümetin ülkenin ticari kalbi ve ikinci büyük kenti Halep’te protestoların alevlenmesini engellemek için bir “mücadele planı” geliştirdiği ortaya çıkıyor. Plana göre Şam yönetimi protestoları bastırabilmek için PKK ile “gizli” işbirliği yapmayı öngörmüş.

Al Jazeera‘nın internet sitesinde yayınlanan ve “Baas partisi merkez komitesi kriz yönetimi hücresi” isimli birimin hazırladığı mücadele planının 12. maddesinde alınacak tedbirlerle ilgili şu ifadelere yer veriliyor: “Kürt bölgelerinin gözetim altında tutulması, Kürdistan İşçi Partisi (PKK) ile gizli bir şekilde protestoları ve protestocuları bastırmak için koordinasyon sağlanması, Kürt bölgelerine güvenlik güçlerinin müdahalede bulunmaması ve yağmalamayı planlayanlar ile üzerlerinde silah taşıyan herkesin tutuklanması.” Krizin başından bu yana ilk kez bir belge Esad yönetimi ile PKK arasında temaslar yaşandığını ortaya koydu.

Diğer Haberler