Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Esad’ın başkentte tutunma stratejisi

Esad'ın başkentte tutunma stratejisi

11 Aralık 2012 Salı 09:23
İngiliz Independent gazetesi, Suriye'de Esad yönetiminin strateji değiştirerek askeri güçlerini zayıf noktalardan çekip başkent Şam ve diğer önemli noktalara kaydırdığını bildirdi.

Gazeteye göre Esad güçleri bu sayede isyancıların Şam saldırısını püskürtmeyi başardı.

 Bazı diplomatlara göre bu durum, Suriye'de on binlerce kişinin ölümüne yol açan savaşın düşünülenden daha uzun sürecebileceği anlamına geliyor.

'Esad'ın pazarlık gücü arttı'

Patrick Cockburn imzalı haberde özetle şöyle deniyor:

"Birliklerin artık savunulamayacak bölgelerden çekilmesi, orduya geçtiğimiz hafta başarılı bir karşı harekat düzenleme imkanı verdi. Başkent üzerindeki askeri baskı hafiflerken Esad yönetiminin müzakere pozisyonu güçlendi."

"Adının açıklanmasını istemeyen bir uzmana göre hükümet artık küçük yerleri savunmaktan vazgeçti. Bu özellikle kuzey ve batıdaki kırsal bölgelerin isyancılara terk edilmesi anlamına geliyor. Ama nüfusun yoğun olduğu yerlere odaklanılması hükümete isyancılar karşısında daha uzun süre dayanma fırsatı verecek."

'Şimdi güçler eşit'

"Esad'ın birliklerini planlı olarak geri çekmesi Kasım ayında isyancılara ve dış dünyaya ordunun iki-üç ay öncesine kıyasla zayıfladığı ve savaşın sona ermek üzere olduğu izlenimini vermiş olabilir. Ama aksine şimdi isyancılarla ordu arasındaki güç dengelendi."

"Bir diplomat, Özgür Suriye Ordusu komutanlarının özel konuşmalarında Şam'a saldırılarının umdukları gibi gitmediğini ancak bunun yeniden denemeyecekleri anlamına gelmediğini' söylüyor. Kent merkezine daha az havan mermisinin düşmesi başkent üzerindeki askeri baskının hafiflemeye başladığının işareti. Eğer hükümet başkentin büyük bölümünü kontrolü altında tutabilirse pazarlık gücü artacak. Başkent insan kaynıyor. Başka yerlerdeki çatışmalardan kaçan ancak ülke dışına gidecek parası olmayanlar buraya geldi. Daha önce Iraklı mültecilerin oturduğu daireler şimdi Suriyelilere kiralanıyor."

"Huzursuzluk artıyor. Savaş halkın düşündüğünden uzun sürdü. Fiyatların artması, işsizlik ve elektrik kesintileri nedeniyle çaresizlik duygusu da büyüyor. Halep'in isyancıların kontrolündeki bölgelerinde radikal İslamcı Nusra Cephesi'ni destekleyen gösteriler yapıldı. Yolsuzluk ve beceriksizlikle suçlanan Özgür Suriye Ordusu protesto edildi. Hükümetin güçlerini belli yerlerde toplamasıyla Halep, Humus ve Hama'da isyancıların kontrolündeki topraklar büyüdü." (BBC)

Diğer Haberler