Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Esed güçleri, Halep’te karadan büyük taarruza geçti

Esed güçleri, Halep'te karadan büyük taarruza geçti

09 Ağustos 2012 Perşembe 06:21
Suriye'nin en kalabalık şehri Halep'i yaklaşık iki haftadır yoğun bombardımana tutan Devlet Başkanı Beşşar Esed'e bağlı ordu birlikleri dün karadan taarruz başlattı.

Günlerdir şehrin etrafına tank ve asker yığan ordunun, muhaliflerin kontrolündeki Selahaddin mahallesine girdiği bildirildi. Kanlı çatışmaların yaşandığı bölgede, muhaliflerin ileri mevzileri boşaltarak geri çekildikleri belirtiliyor. Rejim güçlerinin tank ve zırhlı araçlarla girdiği mahallede çok sayıda kişinin öldüğü kaydediliyor. Aktivistler, halkın kitleler halinde Türkiye'ye kaçtığını ifade ediyor. Aralarında 2 generalin de bulunduğu 2 bin 400 Suriyeli dün Türkiye'ye giriş yaparken, Türkiye'deki toplam sığınmacı sayısı 48 bini aştı.

Halep'te Selahaddin mahallesinin yanı sıra Hanano, Tarık el Bab ve Şaar mahallelerinden de çatışma haberleri geliyor. Sağur ve Tal Rifat bölgelerinin ise tank ve top ateşiyle vurulduğu aktarılıyor. Selahaddin bölgesinde bulunan El Cezire muhabirine göre muhalifler bir uçağı düşürdü, 5 tankı da imha etti. Halep kentindeki çatışmaların odağındaki Selahaddin semti, güneyden gelen askerî takviye birliklerinin şehir merkezine gireceği ana yol üzerinde bulunduğu için kritik önemde. Halep çevresine geçtiğimiz ay sonundan bu yana yüzden fazla tank ve yaklaşık 25 bin kişilik bir güç konuşlandıran Şam yönetimi, Ramazan Bayramı'ndan önce şehrin kontrolünü tamamen almayı planlıyor. Muhaliflere yönelik operasyonlar İdlib, Hama, Humus, Dera, Deyru'z Zor, Şam'ın banliyölerinde ve Lazkiye'de de yoğun bir şekilde devam ediyor. Suriye İnsan Hakları Gözlem Örgütü, pazartesi günü ülke genelindeki çarpışmalarda 62'si asker olmak üzere 270 kişinin öldüğünü bildirdi. 17 aydır devam eden isyanda şimdiye kadar 18 bini aşkın insanın hayatını kaybettiği kaydediliyor.

Halep Üniversitesi'nde katliam

Halep Üniversitesi Hastanesi'nde elleri arkadan kelepçelenmiş ve yakın mesafeden vurularak üst üste yığılmış 50'nin üzerinde erkek cesedinin görüntüleri ortaya çıktı. Suriye Genel Devrim Konseyi'nden (SRGC) dün yapılan açıklamada, görüntülerdeki kişilerin çoğunluğunun Halep Üniversitesi öğrencileri oldukları belirtildi. Açıklamada, "İsimleri tespit edilemeyen cesetler, Suriye güvenlik güçleri tarafından yakın zamanda gözaltına alınan Halep Üniversitesi öğrencilerine ve muhalif sivillere ait." denildi. Bu arada Ürdün'deki Suriyelilere acil tıbbi yardım sağlamak için bir Fransız keşif birliğinin Ürdün'de bulunduğu bildirildi. Fransa Savunma Bakanlığı, birlikte lojistik uzmanlar, aracılar ve askerî sağlık servisi doktorlarının bulunduğunu açıkladı.(Zaman)

Diğer Haberler